انتقال تصوير دوربين مداربسته چيست؟

انتقال تصوير دوربين مداربسته چيست؟


امروزه پيشرفت جوامع در زمينه هاي کنترل يک محل بدون مراجعه و روند رو به رشد اتوماسيون در هر زمينه اي مشهود و گريز ناپذير ميباشد. يکي از زمينه هاي اتوماسيون کنترلي و حفاظتي نصب دوربينهاي مداربسته در يک محل و کنترل و بازبيني آنها از هرجاي دنيا از طريق اينترنت بدون مراجعه به محل ميباشد.

بعضي مواقع لازم است با استفاده از اينترنت نظاره‌ گر تصاوير دوربين مداربسته خود باشيم، به‌ طوري که در هر زمان و مکان، حتي از راه دور هنگام سفر بر محل نصب دوربين مدار بسته نظارت و کنترل داشته باشيم.بهترين راه براي انجام اين کار، بهره‌گيري از اينترنت و گوشي موبايل همراه يا لپ تاپ است. بدين صورت که با نصب يک نرم افزار انتقال تصوير دستگاه DVR يا NVR روي گوشي موبايل اندرويد يا ios خود مي‌توانيد از راه دور بر محيط نظارت کامل داشته باشيد. لازم به‌ذکر است جهت انتقال تصاوير بايد دستگاه DVR يا NVR نيز به اينترنت متصل باشد.

به ارسال تصاوير دوربين‌هاي مداربسته نصب شده در يک محل، روي موبايل، تبلت، کامپيوتر و يا لپ تاپ از طريق اينترنت، انتقال تصوير دوربين مداربسته مي‌گويند.

انواع روش هاي انتقال تصوير دوربين مداربسته

 • انتقال تصوير دوربين مداربسته بدون آي پي استاتيک بر رويبستر شبکه داخلي
 • روش اينترنتي بدون به صورت کلود و P2P
 • انتقال تصوير اينترنتي بدون آي پي استاتيک با استفاده ازتنظيمات NAT در مودم ADSL
 • انتقال تصوير با آي پي استاتيک در شبکه اينترنت با استفاده ازتنظيمات NAT در مودم ADSL
 • انتقال تصاوير وايرلس دوربين مداربسته و دستگاه DVR ودستگاه NVR بر روي بستر شبکه بي سيم
 • انتقال تصوير بدون نياز به هيچ گونه آدرس آي پي اينترنتي و ازطريق انتقال تصوير وايرلس
 • انتقال اينترنتي بر روي بستر اينترنت سيمکارتي ?G و ?G بااستفاده از مودم ?G و دانگل ?


انتقال تصوير به روش آي پي استاتيک


اولين گام براي انجام انتقال تصوير دوربين مدار بسته اين است که شما يک خط اينترنت داراي آي پي ثابت داشته باشيد.براي اين منظور بايد از هر کجا که اينترنت خود را تهيه کرده ايد اقدام به خريد آدرس آي پي ثابت يا همان آي پي استاتيک کنيد.حال دليل خريد آدرس آي پي ثابت چيست ؟ هر بار که شما به اينترنت وصل مي شود آدرس آي پي شما تغيير مي کند.به عبارت دقيق تر هنگامي که شما مودم خود را روشن مي کنيد از طرف ارائه دهنده سرويس اينترنت شما ، يک آدرس آي پي متغيير به آن اختصاص مي يابد.ممکن است در صورت خاموش و روشن کردن مودمتان آدرس آي پي شما مجدد تغيير کند و براي انتقال تصوير دوربين مدار بسته نياز است تا شما داراي يک خط اينترنت با آدرس آي پي ثابت باشيد

شبکه اجتماعي خريد و فروش آنلاين

 

براي انجام انتقال تصوير توسط آي پي استاتيک (ثابت) شما بايد  تنظيماتي را روي مودم خود صورت دهيد.در اين تنظيمات شما منابعي از شبکه داخلي خودتان را به اشتراک مي گذاريد.حال اين منابع مي توانند هر چيزي باشند که شما در انتقال تصوير دستگاه دي وي آر خود را به اشتراک مي گذاريد.با اين کار شما در حقيقت اجازه داديد که هر کس آدرس آي پي شما را وارد کند ، بتواند به دستگاه دي وي آر شما دسترسي داشته باشد و بتواند تصاوير دوربين هاي شما را مشاهده کند.

انتقال تصوير به روش P2P

با پيشرفت علم و ظهور تکنولوژي انتقال تصوير P2P، هر دستگاه يک کد منحصر به فرد به نام کد P2P دارد که نياز به هيچ تنظيمات و عمليات خاصي براي انتقال تصوير ندارد و با تمام شبکه هاي اينترنت سازگاري دارد و فقط کافيست اينترنت را به دستگاه متصل کنيد.سيستم P2P يا همان Peer to Peer يکي از شاخه هاي سيستم ابري هستند که در کشور عزيزمان اصطلاح Cloud رايج است. کد P2P به همراه نام کاربري و رمز عبور را در نرم افزار گوشي وارد کنيد و به سرعت تصاوير براي شما قابل دسترس خواهند بود.

اين روش به آساني  قابل تنظيم بوده و هيچ گونه نيازي به استفاده و دريافت آي پي استاتيک نيست.  انتقال تصوير P2P، به راحتي اين امکان را بوجود مي آورد تا تنها با اسکن کردن بارکد QR کد، به دستگاه دي وي آر انتخابي دسترسي داشته باشيد.اين عمليات بدون نياز به پروکسي ، پورت فورواردينگ و برنامه هاي دايناميک انجام پذير است.نرم افزار هاي مربوطه اين امکان را براي کاربر ميسر مي کند تا از هر نقطه با تلفن همراه خود در صورت وجود اينترنت به تصاوير سيستم هاي دوربينهاي مدار بسته نصب شده دسترسي داشته باشيد.

بيشتر بخوانيد:   دوربين مداربسته   هايک ويژنمزاياي شبکه ي p-2-p


?در p-2-p هيچ نيازي به مديريت سيستم تمام وقت نيست. هر کاربري مدير دستگاه خود است.
?- در p-2-p تمامي منابع و محتويات ميان  همه ي کلاينتها تقسيم مي شود.
?-به دليل اينکه  عدم وابستگي در p-2-p  ، اين روش قابل اعتماد تر است.  عدم موفقيت يک کلاينت،  تاثيري بر عملکرد کلاينت هاي ديگر ندارد.
?- نصب آن و در نتيجه تنظيمات کامپيوتر در اين  شبکه آسان مي باشد.
?-هزينه ي کلي ساخت و نگهداري اين نوع شبکه به نسبت بسيار پايين است.

معايب (اشکالات) طراحي p-2-p

?-در اين شبکه کل سيستم غير متمرکز است در واقع يک نفر نمي تواند تنظيمات قابليت دسترسي کل شبکه را تعيين کند.
?-ريکاوري داده و گرفتن فايل پشتيباني  در اين نوع شبکه بسيار سخت است.
?-نرم افزار هاي مخرب ميتوانند به راحتي در طراحي اين سيستم p-2-p انتقال يابند.
?-بسياري از فيلم ها،  موزيک ها و ديگر فايل هاي کپي رايت ،  از اين نوع انتقال فايل  استفاده ميکنند. P-2-p تکنولوژي است که در مواردي که تعداد فايل ها بالاست، استفاده ميشود.

 بيشتر بخوانيد:         تي وي تي

چگونه امنيت انتقال تصوير دوربين مداربسته را بالا ببريم؟

 

همين چند روز پيش بود که خبري در رسانه ها منتشر شد که يک تکنسين نصب دوربين مدار بسته، رمز عبور براي مشاهده  تصوير آنلاين دهها مشتري خود را سالها در اختيار داشته و گه گداري اين تصاوير را مرور ميکرد. جالب اينکه اکثر اين دوربين ها در شخصي ترين اتاق هاي منازل نصب بودند. اين خبر باعث شده نگراني شديدي براي استفاده کنندگان از سيستم دوربين مدار بسته ايجاد گردد که چگونه مي توان امنيت انتقال تصوير دوربين مداربسته بالا برد و حريم خصوصي خود را حتي در قبال شرکت فروشنده و نصب کننده اين سيستم هاي امنيتي حفظ نمود.

راهکار هايي که ما در ادامه خواهيم دارد مواردي است که بسياري از آنها به سادگي انجام پذير است و ما سعي ميکنيم همه ي مواردي که امنيت انتقال تصوير دوربين مدار بسته تان را بالا مي برد در ادامه بازگو مي کنيم.

يوزر و پسورد را خودتان انتخاب کنيد.

بسياري از دستگاه هاي دي وي آر و NVR پس از اتصال به اينترنت قابليت انتقال تصوير بدون هيچ تنظيم خاصي را دارا هستند و هر شخصي بتواند به نحوي کد و شماره اتصال به دستگاه ضبط کننده را بدست آورد، قادر خواهد بود که به اين دستگاه متصل گردد. معمولا اين کد به صورت QR کد به صورت نرم افزاري و حتي روي بدنه دي وي آر وجود دارد.

 

راهکار اين است که بر روي دي وي آر يوزرنيم و پسورد قوي خود را تعيين نمود. اين عمل باعث مي شود که کساني که حتي به کد اتصال به نحوي دسترسي داشته اند به سد مستحکم نام کاربري و کلمه عبور برخورد کنند که عبور از آن کار هر کس نخواهد بود.

در مورد يوزر و پسورد اين مورد را هم بدانيد که اکثر سيستم هاي دوربين مدار بسته داراي پسورد پيش فرض هستند که به راحتي مي توان آن حدس زد. پس به رمز پيش فرض هچ وقت نبايد اطمينان کرد. اين اولين قدم در بالا بردن امنيت انتقال تصوير در دوربين مداربسته است.

رمز واي فاي مطمئن

 

درست است که دستگاه ضبط کننده دوربين مدار بسته با کابل به مودم وصل مي شود اما کساني که به واي فاي متصل هستند قادراند آي پي هاي متصل شده به مودم را ببينند و در صورتي که کمي اطلاعات شبکه داشته باشند، متوجه وجود دي وي آر يا NVR خواهند شد و در صورتي که دستگاه دي وي آر پسورد نداشته باشد يا پسورد پيش فرض بر رويش باشد، به راحتي تصاوير زنده و حتي تصاوير ضبط شده در دسترس شان قرار ميگيرد

راهکار دوباره استفاده از رمز مطمئن استفاده از عدد و حروف کوچک و بزرگ و کاراکترهاي خاص است تا هک کردن رمز واي فاي را ناممکن سازد.

رمز عبور را بعد از نصب تغيير دهيد

اگر در مورد ساختن يوزر و پسورد براي دوربين مدار بسته منزل يا محل کارتان آشنايي نداريد. ابتدا روش ساختن آن را از نصاب يا تکنسين نصب آموزش ببينيد و متوجه شويد که چگونه آنها را بايد در تلفن همراه يا کامپيوتر شخصي خود وارد نماييد و پس از تحويل گرفتن کار، خودتان حداقل پسورد را تغيير داده و به يک کلمه عبور قدرتمند بدل کنيد.

امنيت انتقال تصوير دوربين هاي وايرلس

برخي از دوربين هاي مدار بسته که در بازار به نام دوربين بيسيم به فروش مي روند نياز به دستگاه دي وي آر نداشته و خودشان به صورت مستقيم به واي فاي مودم وصل شده و انتقال تصوير را به صورت نقطه به نقطه انجام مي دهد.

بسياري از افراد اين دوربين ها را به صورت تکي يا چندتايي براي داخل خانه تهيه مي کنند که نياز به امنيت بسيار بالاتري به نسبت آنهايي که در محوطه ها نصب مي شود مي باشد.

 

نکته اول در مورد امنيت اين نوع دوربين ها اين مورد است که اصلا به مدل هاي ارزان قيمت بسنده نکنيد. بارها ديده ايم که با وارد کردن کد دسترسي به يک دوربين بيسيم، تصاوير مربوط به يک دوربين ديگر را در جايي ديگر پديدار ميشود و اين نمي تواند گزينه اي مناسب براي منازل باشد.

دوربين هاي بيسيم معتبر معمولا از امنيت بالايي برخوردارند به اين شرط که مصرف کننده خودش راه اندازي نرم افزاري را انجام دهد. اين نوع دوربين ها از نصب سريع و اتوماتيک پشتيباني مي کنند و اگر مصرف کننده کمي وقت بگذارد خودش قادر است آن را نصب و مسايل امنيتي اش را حفظ نمايد.

براي متصل شدن به دوربين بيسيم ابتدا مي بايست با يک ايميل يا شماره تلفن در سايت توليد کننده ثبت نام نمود. اين مهمترين قسمت امنيتي دوربين هاي بيسيم است و تکنسيني که در پاراگراف اول از او ياد کرديم با وارد کردن ايميل خودش درون دوربين هاي بيسيم مشتريانش به اين تعداد از دوربين هاي امنيتي دسترسي داشت.

پس حتما با ايميل و شماره خودتان ثبت نام کنيد و در ادامه پس از اتصال به دوربين مدار بسته مي بايست مام کاربري و کلمه عبور قدرتمندي اختصاص دهيد تا سد حفاظتي در برابر نفوذ و مشاهده دوربين هايتان در مقابل افراد ناشناس را مستحکم تر کنيد.

دوربين مداربسته

فروشنده مطمئن

در انتها مي توان فروشنده را در مشاوره و انتخاب دوربين مدار بسته معتبر دخيل دانست. برخي فروشندگان به صرف سود بيشتر ممکن است مدلي را پيشنهاد نمايند که امنيت بالايي ندارند. اما بسياري از شرکتها نيز وجود دارند که اعتبار و کيفيت محصوشان برلي آن شرکت مهم است و محصولات پيشنهادي که دارند مي تواند با استاندارهاي بالاي امنيتي در جهان همگام و همسو باشد. پس فروشنده نيز مي تواند با پيشنهاد گزينه هاي مطمئن آخرين گام را براي بالا بردن امنيت انتقال تصوير دوربين مداربسته بر دارد.

 

 

برچسب ها: انتقال,تصویر,دوربین,مداربسته,چیست؟,
[ دوشنبه 20 ارديبهشت 1400 ] [ 22:38 ] [ کاووسی فر ]
[ ]

تجهيز جايگاه نفت و گاز شرکت توتال با دوربين مداربسته هايک ويژن

تجهيز جايگاه نفت و گاز شرکت توتال با دوربين مداربسته هايک ويژن

 

شرکت توتال غنا يک شرکت نفت و گاز با بيش از 200 ايستگاه ارائه خدمات پمپ بنزين و پمپ گاز در کشور غنا است، يکي از مناطقي که نياز به امنيت در آن از اهميت حياتي برخوردار است پمپ هاي شهر اکرا است. پوشش امنيتي در ايستگاه هاي ارائه خدمات بنزين و گاز در اين شهر مانند شهرهاي ديگر بايد به صورت 24 ساعته و شبانه روزي انجام شود. در اين مراکز علاوه بر ارائه خدمات نفت و بنزين به مشتريان ، مراکز فروش و تفريح براي مشتريان در نظر گرفته شده است تا مشتريان بتوانند از آن استفاده کنند.

در مجموعه توتال ارائه خدمات به مشتريان با استفاده از راه حل هاي نواورانه هميشه در اولويت قرار داشته است. اين بدين معني است که استفاده کنندگان از خدمات اين مراکز شامل افرادي که در حال سوختگيري هستند ، افراد پياده و مردمي که از مراکز تفريحي و فروشگاه ها استفاده مي کنند بايد در طراحي سامانه مدار بسته در نظر گرفته شوند، وضعيت ترافيک خودرو ها در پارکينگ مجموعه ها و صف پمپ بنزين و … بايد توسط  دوربين مدار بسته  پوشش داده شود. چالش هاي پيچيده ايمني و امنيتي بايد توسط يک طرح دقيق و حساب شده در پوشش داده مي شد تا مسئولان امنيتي توتال بتوانند در صورت بروز هر مورد مشکوکي آن را به نحو مطلوب مديريت کنند.

با رشد کسب و کار شرکت توتال، نياز به تقويت سيستم ايمني و تجهيز ايستگاه هاي خدمات جديد در سراسر کشور يک وظيفه حياتي به حساب مي آمد از اين رو پوشش قسمت هاي حياتي ايستگاه هاي ارائه خدمات اين شرکت توسط سيستم هاي مدار بسته و کنترل خودکار مراکز حياتي به مديران امنيتي کمک مي کرد تا با خيالي آسوده هر پيشامد غير منتظره اي را مديريت کنند.

شرکت توتال در غنا به استفاده از سيستم هاي امنيتي به روز و با کيفيت معروف است ، استفاده از راه حل هاي نظارت تصويري در حوزه هاي مختلف اين شرکت از جمله بخش ارائه خدمات مالي ، انبار ها ، پالايشگاه ها ، مخابرات و ساير بخش هاي اين شرکت مورد استفاده قرار مي گيرد.

يک چالش مهم در خصوص تجهيز ايستگاههاي پمپ بنزين اين است که ارائه خدمات در آنها بصورت 24 ساعته انجام مي شد
براي پوشش نياز هاي مديران امنيتي به سيستم مدار بسته قدرتمندي که توان تصوير برداري با کيفيت در روز و شب را داشته باشد نياز بود.
همچنين آنها نياز به يک سيستم نظارت تصويري قدرتمند داشتند تا در صورت بروز هر مشکلي بتوانند از تصاوير ضبط شده در مراجع قضايي استفاده کنند. به عبارت ديگر سيستم نظارت تصويري در ايستگاه هاي ارائه خدمات اين شرکت بايد با دو هدف مورد استفاده قرار مي گرفت.

هدف نخست :

نظارت بر مشتريان و پرسنل شرکت جهت تصميم گيري هاي مديريتي و بهينه سازي ايستگاه ارائه خدمات.

 هدف دوم: جلوگيري از وقوع حوادث يا تشخيص و اطلاع رساني هر فعاليت مشکوکي که مي توانست امنيت ايستگاه را با خطر مواجه کند.

آنها نياز به يک سامانه نظارت تصويري قدرتمند داشتند تا بتوانند ساختمان ها و ايستگاه هاي خدمات توتال را از همه جهات به خوبي پوشش دهند
 هايک ويژن  به عنوان يک رهبر در حوزه توليد دوربين مدار بسته و راه حل هاي نظارت تصويري بهترين محصولات را براي آنها در سبد کالاي خود داشت.
از اين رو مسئولان شرکت توتال پس از بررسي هاي عملي و فني متعدد سرانجام تصميم به استفاده از محصولات مدار بسته هايک ويژن در ايستگاه هاي خدمات خود گرفتند.

ساموئل تويا مدير اجرايي پروژه در اين زمينه گفت : ما هايک ويژن را انتخاب کرديم
چرا که دوربين هاي مدار بسته آنها از کيفيت و امکانات فوق العاده اي برخوردار هستند
همچنين بيشترين ميزان نوآوري در آنها به کار رفته است. تصاوير ضبط شده
اين دوربين ها به خوبي در مواقع بحراني به ما کمک مي کند تا تمامي زوايا را پوشش دهند.
محصولات شرکت هايک ويژن چين نظارت فوق العاده اي را ارائه مي دهند.

بيشتر بخوانيد :  دوربين مداربسته تي وي تي     نصب دوربين مداربسته

پس از جلسات متعدد با مديران امنيتي توتال در خصوص نيازهايشان ، سرانجام طرح نهايي راه حل نظارت تصويري مخصوص مراکز
ايستگاه هاي خدمات جديد براي 120 نقطه توسط دوربين هاي تحت شبکه هايک ويژن بصورت 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته نگارش شد.
در اين طرح تمامينيازمنديهاي پروژه شامل پوشش قسمت هاي مختلف و آلارم هاي متعدد در نظر گرفته شد.
با توجه به نيازهاي متعدد کارشناسان توتال سناريو هاي مختلف هايک ويژن بررسي شده تمامي سناريو ها در يک مرکز واحد مديريت بصورت يکپارچه در نظر گرفته شد.

 

 

 

برچسب ها: تجهیز,جایگاه,نفت,و,گاز,شرکت,توتال,با,دوربین,مداربسته,هایک,ویژن,,
[ پنجشنبه 30 ارديبهشت 1400 ] [ 7:28 ] [ کاووسی فر ]
[ ]

دوربين مداربسته و راهکار هوشمند بانکي

دوربين مداربسته  و راهکار هوشمند بانکي 

اهميت مقوله آموزش امروز از هر زمان ديگري بيشتر است . واحد آموزش شرکت پرشيا سيستم متشکل از تيم توليد محتواي و مدرسان مجرب ، راهکار هاي نظارت تصوير هايک ويژن در حوزه هاي مختلف را بصورت تخصصي براي کارفرمايان در غالب کلاس هاي يک و يا چند روزه اجرا مي کند . يکي از اين دوره هاي که با استقبال حداکثري روبرو شده ، راهکار بانکي  نمايندگي هايک ويژن   است که در اين محتوا در اين خصوص توضيح مي دهيم .

دوره ي آموزش دوربين مدار بسته ويژه بانک ها و صندوق هاي مالي و اعتباري شامل مفاهمي اوليه آشنايي با سيستم نظارت تصويري ، اصول طراحي سامانه ، مشخصات فني مهم براي انتخاب هر دوربين و دستور العمل استاندارد انتخاب دوربين و بستر سازي است .

 

آموزش  دوربين مداربسته   – راهکار هوشمند بانکي

شرکت کنندگان در اين کلاس يک روزه آموزش عملي راهکار هاي مدار بسته ويژه بانک شرکت پرشيا سيستم نخست با انواع سيستم هاي مدار بسته و نحوه عملکرد هر کدام آشنا مي شوند ، سپس برخي از مهمترين تکنولوژي هاي مدار بسته مرتبط با حوزه بانکي را مي آموزند. در ادامه دستورالعمل طراحي و جانمايي دوربين ها در قسمت هاي مختلف يک شعبه بانک بصورت دمو آموزش داده مي شود و کار آموزان با نحوه جانمايي صحيح و انتخاب دوربين براي هر موقعيت آشنا مي شوند .

در بخش ديگري از دوره آموزش دوربين مدار بسته ويژه بانکها ، کاربران با نحوه يکپارچه سازي سيستم مدار بسته با ساير سيستم ها شامل ، اعلام سرقت ، کنترل تردد و … آشنا مي شوند . کليه مراحل دوره بصورت تئوري و عملي اجرا مي شود و شرکت کنندگان از نزديک با محصولات مختلف هايک ويژن که در راهکار نظارت تصويري بانکي توضيح داده مي شود آشنا شده و با آن کار مي کنند .

در بخش پاياني دوره يک روزه آموزش راهکار مدار بسته هايک ويژن ( hikvision   )، ويژه بانک ها شرکت کنندگان با اصول انتخاب مرکز کنترل و نحوه محاسبه ميزان هارد براي ضبط تصوير براي مدت زمان مشخص آشنا مي شوند و مي توانند بر اساس نيازشان يک سيستم مدار بسته تحت شبکه را از ابتدا تا انتها طراحي نمايند .

بانک‌ها و موسسات مالي شاهرگ‌هاي اصلي مالي و کنترل کننده نظام پولي در هر جامعه مي‌باشد که تقريبا با تمامي افراد و اقشار جامعه در تعامل بوده و اين امر بانک‌ها را در معرض خطرات متعدد امنيتي قرارداده و باعث گشته که اين مراکز و موسسات در زمره حساس‌ترين مکان‌ها از لحاظ امنيتي قرار گيرند . شرکت ميکرو نرم افزار با توجه به تجربه خود در عرصه حفاظت الکترونيک در بانک‌ها و موسسات مالي کشور و با درک کامل از نيازهاي منحصر به فرد بانک‌ها  در زمينه حفاظت الکترونيک ، راهکار هوشمند يکپارچه به روز و قابل اطميناني را در زمينه سامانه هاي نظارت تصوير بانکي ارائه مي دهد. راهکار نظارت تصوير هوشمند بانکي ارائه شده توسط شرکت ميکرو نرم افزار با توجه به دانش خود و تکنولوژي‌هاي هوشمند به کارگرفته شده در دوربين‌هاي برند MNA داراي ويژگي‌ها و قابليت‌هاي کاربردي و منحصر به فردي مي‌باشد که تمامي نياز هاي بانک‌ها و موسسات مالي را در زمينه نظارت تصوير پوشش مي‌دهد. راهکار نظارت تصويري بانکي ميکرو نرم افزار با استفاده از تکنولوژي پيشرفته آناليزهاي هوشمند تصوير و يکپارچه سازي سامانه‌هاي نظارت تصويري به بانک‌ها کمک مي‌کند که شعب بانک ، ادارات امور شعب ، ساختمان‌هاي مرکزي ، خزانه بانک‌ها ، خودروهاي حمل پول ، باجه بانکها و ATM ‌ها و محدوده پيراموني آن‌ها  به وسيله يک سامنه يکپارچه مديريت و نظارت نمايند . راهکار نظارت تصويري شرکت ميکرو نرم افزار علاوه بر رفع نيازهاي امنيتي و نظارتي بانک‌ها به گونه اي طراحي شده که به مديرت و نظارت موثرتر مديران ، اثر بخشي و پاسخگويي بالاتر کارمندان و رضايت‌مندي مشتريان در بانک‌ها نيز کمک ويژه‌اي مي‌نمايد.

مزاياي استفاده از راهکار يکپارچه نظارت تصوير  و دوربين مداربسته بانک شرکت ميکرو نرم افزار

 • اطمينان از تامين امنيت کارمندان و مشتريان به صورت شبانه روزي
 • جلوگيري از ارتکاب جرم و سرقت در محوطه داخلي و پيراموني بانک‌ها و موسسات مالي
 • افزايش امنيت در مبادلات مالي و بهبود رضايت‌مندي مشتريان
 • جمع آوري آرشيو تصويري پايدار
 • مديريت يکپارچه و کارا تمامي شعب
 • به کمک دوربين‌هاي مداربسته با قابليت آناليز تصوير و عملکرد تشخيص چهره، مي‌توانيد مشتريان ويژه و VIP خود را در زمان ورود به بانک شناسايي کنيد و خدمات متمايزي را به آنها ارائه دهيد.
 • اطلاعات آماري از مراجعين به هر شعبه بانک به کمک آناليز تصوير هوشمند دوربين مداربسته.
 • يکپارچه سازي و قابليت سازگاري سيستم‌هاي امنيتي در بانک به منظور افزايش سطح امنيت و مقابله با حوادث.
 • ثبت اطلاعات تراکنش و ثبت همزمان يک تصوير واضح چهره، براي زماني که اختلاف يا سوء تفاهمي با مشتري رخ دهد.
 • با نصب دوربين‌هاي مداربسته هوشمند و تشخيص خودکار پلاک کليه اتومبيل‌هايي که قصد ورود به محوطه‌هاي خاص در شعبات بانک يا … را دارند، تردد خودروها در واحد‌هاي مختلف بانک را مديريت نماييد.
 • استفاده از دوربين مداربسته با قابليت آناليز تصوير و صدا، به صورت هوشمند و استفاده از الگوريتم‌هاي پيشرفته براي تشخيص مقابله با نفوذ به يک محدوده، تشخيص شيء رها شده، تشخيص سرقت اشياء و اموال بانک، تشخيص اجتماع نفرات در يک محدوده شعبه بانک، تشخيص صف طولاني در بانک ، پرسه زدن بيش از حد در يک منطقه حساس مانند ATM خودپرداز بانک، ورود به يک منطقه حساس، فرياد زدن، شمارش نفرات و … .

TAILGATE DETECTION

معرفي راهکار نظارت تصوير و دوربين مدار بسته بانکي شرکت ميکرو نرم افزار

خودپردازها (ATM) و مراکز خدمات بانکداري الکترونيک

شرکت ميکرو نرم افزار در راهکار پيشنهادي خود سيستم کاملي به جهت تامين امنيت و پوشش کامل تصويري براي دستگاه‌هاي خود‌پرداز و مراکز خدمات الکترونيک در نظر گرفته است .

 • دوربين‌هاي مخصوص دستگاه‌هاي خودپرداز ، اين دوربين‌ها با کيفيت تصويري بالا و پشتيباني از تکنولوژي WDR ، بدون جلب نظر به دليل طراحي لنز سوزني شکل(Pinhole) براي پوشش تصوير افراد به شکل مخفي در خودپردازها نصب مي‌شوند .
 • دستگاه NVR خودپرداز، با ساختار فيزيکي و عملکرد بهينه شده ، اطلاعات تراکنش‌هاي مالي هر کاربر را پوشش داده و به همراه تصوير کاربر ذخيره مي‌نمايد.
 • دوربين مخصوص باجه خدمات الکترونيک ، اين دوربين‌ها با داشتن زاويه ديدگسترده و کيفيت مناسب و بدنه مقاوم در برابر ضربه مي‌توانند تمامي فضاي باجه را پوشش تصويري بدهند.
 • دوربين‌ها محوطه پيراموني دستگاه‌هاي خودپرداز ، اين دوربين‌ها با کيفيت تصوير بالا و پشتيباني از تکنولوژي‌هاي WDR و ديد در شب و دارا بودن لنز با زاويه ديد متغير مي‌توانند محدوده پيراموني دستگاه‌هاي خودپرداز و باجه‌هاي خدمات الکترونيک را پوشش تصويري بدهند.

دوربين‌هاي مخصوص درگاه‌هاي ورودي و راهروها

شرکت ميکرو نرم افزار براي پوشش تصويري ورودي‌ها و راهروها دوربين‌هاي با کيفيت تصوير بالا و داراي تکنولوژي   WDR پيشرفته که قابليت ثبت چهره افراد را داشته و ‌بتوانند در شرايط محيطي با کنتراست نوري بالا تصوير برداري نمايند را پيشنهاد مي‌دهد.

لابي و سالن‌هاي انتظار

در اين راهکار براي پوشش سالن‌هاي انتظار و لابي‌ها پيشنهاد مي‌شود که از دوربين‌هاي fisheye با زاويه ديد ??? درجه در سقف و نصب دوربين‌هاي با زاويه ديد گسترده و کيفيت بالا در سالن انتظار استفاده شود ، تا تصوير تمامي جزئيات در شعب بانک‌ها با کيفيت مناسب ضبط گردد.

باجه‌هاي ارائه خدمات و صندوق‌ها

دوربين‌هاي مداربسته ويژه صندوق‌هاي تراکنش مالي که داراي لنز دوگانه مي‌باشند،  به جهت تصويربرداري همزمان از مشتري و کارمند بانک در حين انجام تراکنش مالي کاربرد دارند، تا از اختلافات مالي و سوء تفاهم‌هاي ما بين بانک و مشتري جلوگيري شود.

خودروهاي حمل پول

در اين راهکار برا حفظ امنيت و نظارت تصوير در خودروهاي حمل پول، دوربين‌هاي قابل حمل مخصوص خودرو در نظر گرفته شده که توسط اين دوربين‌ها مي‌توان تصوير داخلي حودرو حمل پول را ضيط و کنترل کرد.

در صورتي که نياز به خدمات   نصب دوربين مداربسته   مي توانيد با شرکت مهر تجارت تماس بگيريد.

آناليز و تشخيص هوشمند در بانک

شرکت ميکرو نرم افزار پيشنهاد مي‌کند که در راهکار سامانه‌هاي نظارت تصوير بانک‌ها از ويژگي‌هاي کامل هوشمند مانند تشخيص چهره، تشخيص نفوذ، تشخيص شئ رها شده، تشخيص برداشتن اشياء، عبور از خط، ورود به محدوده غير مجاز و غيره، به منظور کمک بهتر به مديريت امنيت در بانک‌ها استفاده گردد.

تشخيص چهره

شناسايي هويت مشتريان اختصاصي VIP بانک با تکنولوژي پيشرفته آناليز تصوير مقايسه از ويژگي‌هاي منحصر به فرد دوربين‌هاي مداربسته و نرم افزارهاي آناليز تصوير مي‌باشد. اين امر باعث مي‌شود از ديد بازاريابي، تجربه مشتري بانک، به‌طور قابل توجهي بهبود يابد.

شمارش نفرات توسط دوربين مداربسته در ورودي‌ها

فناوري شمارش نفرات مي‌تواند جريان رفت و آمد، مشتريان به شعبات مختلف بانک و ساعات مختلف شبانه روز را در گزارش ورود و خروج روزانه يا ماهانه نشان دهد. اين اطلاعات در تصميم گيري و مديريت کلان يا خرد بانکداري دنيا، بسيار تأثير گذار است.

مرکز کنترل و اتاق مانيتورينگ دوربين مداربسته بانک

 مديريت ، نظارت و ذخيره‌سازي تصاوير دوربين‌هاي مداربسته در يک مرکز کنترل بانک، بخش اصلي از سامانه نظارت تصويري در بانک مي‌باشد. با توجه به تنوع مدل ،کاربردها و توانايي حجم ذخيره سازي دستگاه‌هاي NVR مي‌توان با در نظر گرفتن وسعت شعبه ، ميزان مراجه کننده و نياز بانک يکي از مدل‌هاي NVR و يا نرم افزار مديريت تصوير را به کاربرد.

 

 

برچسب ها: دوربین,مداربسته,,و,راهکار,هوشمند,بانکی,,,
[ سه شنبه 11 خرداد 1400 ] [ 16:19 ] [ کاووسی فر ]
[ ]

بيت ريت (Bitrate) در دوربين مداربسته چيست؟

بيت ريت (Bitrate) در دوربين مداربسته چيست؟

 

 

نرخ بيت تعداد بيت هايي است که در يک شبکه از يک نقطه معين و در يک زمان مشخص، که معمولا يک ثانيه است منتقل مي شوند. نرخ بيت معمولا در واحد هاي اندازه گيري مختلفي بيان مي شود - به عنوان مثال، کيلوبيت يا هزاران بيت در ثانيه (Kbps). بنابراين هنگامي که در مورد نرخ بيت در يک دوربين مدار بسته صحبت مي کنيم، منظورمان تعداد بيت هاي منتقل شده در هر ثانيه براي ترکيبي از جريان هاي ويدئويي و صوتي است. در سيستم هاي دوربين مدار بسته، دو نوع نرخ بيت داريم:

* بيت ريت ثابت (CBR)


رمزگذاري بيتريت ثابت (CBR) کل نرخ بيت را در تمام کليپ ويدئويي دربر مي گيرد ، اما کيفيت تصوير را در اغلب موارد به ويژه براي بخش هاي پيچيده ويدئويي محدود مي کند.

* بيت ريت متغير (VBR)

به طور معمول رمزگذاري بيتريت متغير يا VBR به نحوي است که تصاوير ايجاد شده کيفيت به مراتب بالاتري در نرخ بيت مشابه خواهند داشت. مزيت اصلي کدينگ VBR اين است که ميزان نرخ بيت بالاتر را به بخش هاي پيچيده تر فايل هاي رسانه اي و بيت هاي پايين تر را به بخش هاي ساده اختصاص مي دهد.

چرا در نظر گرفتن Bitrate در دوربين مداربسته اهميت دارد؟


معمولا قسمت قابل توجه براي مشتريان دوربين مداربسته رزولوشن يا کيفيت تصوير دوربين هاست. نرخ بيت هم رابطه مستقيمي با کيفيت تصوير ايجاد شده دارد. به طور کلي، هرچه نرخ بيت بالاتر باشد به معناي کيفيت تصوير بالاتر است همچنين هرچه نرخ بيت بالاتر باشد حجم تصاوير ارسالي نيز بيشتر مي شود، اما از آنجا که پهناي باند شبکه و ظرفيت ذخيره سازي در دستگاه هاي ضبط NVR و DVR محدود است، بنابر اين متخصصين نرم افزار با استفاده از روش هاي فشرده سازي پيشرفته مانند H.264، H.265 و H.265+ سعي کرده اند حجم تصاوير را بدون کاهش کيفيت، کاهش دهند و در نتيجه نرخ بيت نيز کاهش مي يابد. اما به هر حال در دو تصوير با فشرده سازي يکسان، تصويري که نرخ بيت بالاتري دارد به احتمال زياد کيفيت بالاتري هم دارد. نرخ بيت در تجهيزات مداربسته تحت شبکه مشخص کننده قدرت آناليز تصاوير در آنهاست. چنانچه خواستار تصاويري با بالاترين درجه کيفيت هستيد بايد از تجهيزاتي استفاده نماييد که قدرت آناليز تصاوير در آنها بالاست.

نرخ Bitrate چه تاثيري بر تجهيزات مداربسته دارد؟


در سيستم هاي مداربسته نرخ بيت پاييني دارند بايد اين کاستي را توسط يکي از روش هاي زير برطرف سازند:
*
کاهش رزولوشن تصوير: با کاهش رزولوشن تصاوير ميزان نرخ بيت نيز در آنها کاهش يافته و از حجم آنها نيز کم مي گردد در نتيجه نحوه آناليز آنها توسط تجهيزات با نرخ بيت پايين نيز آسان مي شود.
*
کاهش تعداد فريم تصوير: در تصاوير ويدئويي افزايش تعداد فريم هاي تصوير با افزايش نرخ بيت همراه است. پس با کاهش تعداد فريم هاي يک تصوير نرخ بيت نيز کاهش مي يابد.

تجهيزات با Bitrate بالاتر


حال اين سوال پيش مي آيد که اگر افزايش نرخ بيت منجر به افزايش کيفيت تصاوير مي شود چرا توليد کنندگان تجهيزاتي با Bitrate بالاتر توليد نمي کنند؟ پاسخ اين است افزايش نرخ بيت در تجهيزات مداربسته به معني افزايش قدرت آناليزي دستگاه ها است که مستلزم استفاده از قطعات سخت افزاري با قدرت پردازش بالاست. و اين امر تاثير زيادي بر هزينه توليد سيستم هاي مداربسته خواهد داشت و مقرون به صرفه نخواهد بود.

 

منابعي براي مطالعه بيشتر:

 

 1. دوربين مداربسته تحت شبكه هايك ويژن
 2. کنترل دسترسي يکپارچه راهکاري بيش از امنيت
 3. حفاظت سايبري در دوربين هاي مداربسته
 4. نکات حفاظت سايبري در زمان دورکاري
 5. شرکت Axis کار بر روي نسخه جديد فشرده سازي تصاوير ويدئويي Zipstream را آغاز کرد
 6. کوچکترين دوربين مداربسته تحت شبکه Dome از شرکت Vivotek
 7. دوربين هاي سري جديد WiseNet Q از Hanwha به تکنولوژي فشرده سازي H.265 مجهز شدند.
 8. آيا بايد از دوربين هاي 4K در پروژه هاي مدار بسته انتخاب کنيم؟
 9. دوربين شناسايي چهره و نکاتي که در مورد آن بايد بدانيم ؟
 10. بهبود کنترل ترافيک با استفاده از فناوري هاي جديد و پيشرفته دوربين هاي مدار بسته
 11. تفاوت سري Easy IP 2.0 و سري Easy IP 2.0 Plus در چه مواردي مي باشد ؟

12.ماژول هاي تشخيص چهره و دوربين مدار بسته حرارتي جديد هايک ويژن

13.اخذ گواهينامه ” Common Criteria ” براي هايک ويژن

14.استفاده از دوربين حرارتي هايک ويژن براي جلوگيري از وقوع آتش سوزي

برطرف کردن نويز دوربين مداربسته

 

 

برچسب ها: بیت,ریت,(Bitrate),در,دوربین,مداربسته,چیست؟,
[ پنجشنبه 31 تير 1400 ] [ 21:32 ] [ کاووسی فر ]
[ ]

بيت ريت (Bitrate) در دوربين مداربسته چيست؟

بيت ريت (Bitrate) در دوربين مداربسته چيست؟

 

 

نرخ بيت تعداد بيت هايي است که در يک شبکه از يک نقطه معين و در يک زمان مشخص، که معمولا يک ثانيه است منتقل مي شوند. نرخ بيت معمولا در واحد هاي اندازه گيري مختلفي بيان مي شود - به عنوان مثال، کيلوبيت يا هزاران بيت در ثانيه (Kbps). بنابراين هنگامي که در مورد نرخ بيت در يک دوربين مدار بسته صحبت مي کنيم، منظورمان تعداد بيت هاي منتقل شده در هر ثانيه براي ترکيبي از جريان هاي ويدئويي و صوتي است. در سيستم هاي دوربين مدار بسته، دو نوع نرخ بيت داريم:

* بيت ريت ثابت (CBR)


رمزگذاري بيتريت ثابت (CBR) کل نرخ بيت را در تمام کليپ ويدئويي دربر مي گيرد ، اما کيفيت تصوير را در اغلب موارد به ويژه براي بخش هاي پيچيده ويدئويي محدود مي کند.

* بيت ريت متغير (VBR)

به طور معمول رمزگذاري بيتريت متغير يا VBR به نحوي است که تصاوير ايجاد شده کيفيت به مراتب بالاتري در نرخ بيت مشابه خواهند داشت. مزيت اصلي کدينگ VBR اين است که ميزان نرخ بيت بالاتر را به بخش هاي پيچيده تر فايل هاي رسانه اي و بيت هاي پايين تر را به بخش هاي ساده اختصاص مي دهد.

چرا در نظر گرفتن Bitrate در دوربين مداربسته اهميت دارد؟


معمولا قسمت قابل توجه براي مشتريان دوربين مداربسته رزولوشن يا کيفيت تصوير دوربين هاست. نرخ بيت هم رابطه مستقيمي با کيفيت تصوير ايجاد شده دارد. به طور کلي، هرچه نرخ بيت بالاتر باشد به معناي کيفيت تصوير بالاتر است همچنين هرچه نرخ بيت بالاتر باشد حجم تصاوير ارسالي نيز بيشتر مي شود، اما از آنجا که پهناي باند شبکه و ظرفيت ذخيره سازي در دستگاه هاي ضبط NVR و DVR محدود است، بنابر اين متخصصين نرم افزار با استفاده از روش هاي فشرده سازي پيشرفته مانند H.264، H.265 و H.265+ سعي کرده اند حجم تصاوير را بدون کاهش کيفيت، کاهش دهند و در نتيجه نرخ بيت نيز کاهش مي يابد. اما به هر حال در دو تصوير با فشرده سازي يکسان، تصويري که نرخ بيت بالاتري دارد به احتمال زياد کيفيت بالاتري هم دارد. نرخ بيت در تجهيزات مداربسته تحت شبکه مشخص کننده قدرت آناليز تصاوير در آنهاست. چنانچه خواستار تصاويري با بالاترين درجه کيفيت هستيد بايد از تجهيزاتي استفاده نماييد که قدرت آناليز تصاوير در آنها بالاست.

نرخ Bitrate چه تاثيري بر تجهيزات مداربسته دارد؟


در سيستم هاي مداربسته نرخ بيت پاييني دارند بايد اين کاستي را توسط يکي از روش هاي زير برطرف سازند:
*
کاهش رزولوشن تصوير: با کاهش رزولوشن تصاوير ميزان نرخ بيت نيز در آنها کاهش يافته و از حجم آنها نيز کم مي گردد در نتيجه نحوه آناليز آنها توسط تجهيزات با نرخ بيت پايين نيز آسان مي شود.
*
کاهش تعداد فريم تصوير: در تصاوير ويدئويي افزايش تعداد فريم هاي تصوير با افزايش نرخ بيت همراه است. پس با کاهش تعداد فريم هاي يک تصوير نرخ بيت نيز کاهش مي يابد.

تجهيزات با Bitrate بالاتر


حال اين سوال پيش مي آيد که اگر افزايش نرخ بيت منجر به افزايش کيفيت تصاوير مي شود چرا توليد کنندگان تجهيزاتي با Bitrate بالاتر توليد نمي کنند؟ پاسخ اين است افزايش نرخ بيت در تجهيزات مداربسته به معني افزايش قدرت آناليزي دستگاه ها است که مستلزم استفاده از قطعات سخت افزاري با قدرت پردازش بالاست. و اين امر تاثير زيادي بر هزينه توليد سيستم هاي مداربسته خواهد داشت و مقرون به صرفه نخواهد بود.

 

منابعي براي مطالعه بيشتر:

 

 1. دوربين مداربسته تحت شبكه هايك ويژن
 2. کنترل دسترسي يکپارچه راهکاري بيش از امنيت
 3. حفاظت سايبري در دوربين هاي مداربسته
 4. نکات حفاظت سايبري در زمان دورکاري
 5. شرکت Axis کار بر روي نسخه جديد فشرده سازي تصاوير ويدئويي Zipstream را آغاز کرد
 6. کوچکترين دوربين مداربسته تحت شبکه Dome از شرکت Vivotek
 7. دوربين هاي سري جديد WiseNet Q از Hanwha به تکنولوژي فشرده سازي H.265 مجهز شدند.
 8. آيا بايد از دوربين هاي 4K در پروژه هاي مدار بسته انتخاب کنيم؟
 9. دوربين شناسايي چهره و نکاتي که در مورد آن بايد بدانيم ؟
 10. بهبود کنترل ترافيک با استفاده از فناوري هاي جديد و پيشرفته دوربين هاي مدار بسته
 11. تفاوت سري Easy IP 2.0 و سري Easy IP 2.0 Plus در چه مواردي مي باشد ؟

12.ماژول هاي تشخيص چهره و دوربين مدار بسته حرارتي جديد هايک ويژن

13.اخذ گواهينامه ” Common Criteria ” براي هايک ويژن

14.استفاده از دوربين حرارتي هايک ويژن براي جلوگيري از وقوع آتش سوزي

برطرف کردن نويز دوربين مداربسته

 

 

برچسب ها: بیت,ریت,(Bitrate),در,دوربین,مداربسته,چیست؟,
[ شنبه 2 مرداد 1400 ] [ 3:12 ] [ کاووسی فر ]
[ ]

دوربين مدار بسته HD/ لنز ديجيتال دوربين مداربسته

دوربين مدار بسته HD/ لنز ديجيتال دوربين مداربسته

 

دوربين مدار بستهHD:  موضوع ارتقاء کيفيت تصوير برداري دوربينهاي مدار بسته HD

نسبت به سيستم SD به عنوان مزيت و برتري اصلي که باعث رفع مهمترين نقص گروه

دوربينهاي امنيتي آنالوگ  نسبت به دوربينهاي IP گرديده است از ديگر مزاياي اين

تکنولوژي، استفاده ازکابلهاي کواکسيال نصب شده در سيستم مدار بسته قديمي و عدم

نياز به اطلاعات شبکه مشابه دوربينهاي ديجيتال جهت نصب و راه اندازي مي باشد. هر

چند درسالهاي اخير پيش بيني ميشد که دوربينهاي انالوگ جاي خود را به دوربينهاي اي

پي بدهند اما بدلايل نقاط ضعف دوربينهاي IP و همچنين نقاط قوت دوربينهاي آنالوگ

خصوصا هزينه پايين نصب و راه اندازي يک شبکه دوربين مدار بسته انالوگ به عنوان

مهمترين مزيت، موضوع کنار گذاشته شدن تکنولوژي دوربينهاي انالوگ محقق نگرديد و

طبق آمارهاي رسمي، استقبال جهاني دوربيهاي مداربسته عمدتا درگروه آنالوگ ميباشد لذا

شرکتهاي سازنده بزرگ و معتبر در زمينه دوربين مدار بسته را ترغيب به رفع مشکل اصلي

تکنولوژي دوربينهاي انالوگ يعني کيفيت تصويربرداري آنها نمودکه نهايتا منجربه شکل

گيري تکنولوژي دوربينهاي آنالوگ HD گرديد.

تقسيم بندي دوربين آنالوگ

دوربينهاي انالوگ HD بطور کلي به چهار استاندارداصلي تقسيم ميشوند:

گروه اول   HD-SDI کشور چين

گروه دوم   HD-CVI کشور چين

گروه سوم   HD-TVI کشور آمريکا

گروه چهارم   AHD کشور کره جنوبي

در سيستمهاي HD-SDI انتقال تصويردر فواصل زياد همراه با افت کيفيت تصاوير ويدئويي

ميباشد لذا فاصله مناسب جهت انتقال تصوير با کيفيت مورد قبول در گروه اول حداکثر

?? متر ميباشد و در متراژهاي بالاتر از ??? متربدليل افت کيفي تصوير نياز به تقويت

کننده وجود دارد، دومين ضعف استاندارد گروه اول ،قيمت بالاي دستگاه ذخيره ساز

ميباشد. اما در دوربينهاي امنيتي AHD و HD-TVI دو ضعف سيستمهاي قديمي تر بر طرف

گرديده به گونه اي که در نوع AHD ميتوان تصوير ويدئويي با دو مگا پيکسل کيفيت را بر

روي کابل RG59 و بر روي کابل UTP (با ويدئو بالن) تا  500متر بدون افت کيفي تصوير

انتقال داد ضمنا دستگاهاي ذخيره ساز آن از قيمت بسيار مناسب تري نسبت به دو گروه

اول و دوم برخوردار ميباشد. در دستگاهاي ذخيره ساز ترکيبي تکنولوژي دوربينهاي AHD

يعني AHD DVR امکان اتصال دوربينهاي آنالوگ SD، آنالوگ HD و همچنين IP بطور

همزمان وجود دارد لذا بطور همزمان وجود دارد لذا بطور کلي در سيستمهاي HD که بطور

مناسب انتخاب شده باشند باکمترين هزينه امکان تصوير برداري با کيفيت HD در نقاط

حساس وکيفيت آنالوگ (با دوربين SD) درنقاط کمترحساس محيط فراهم ميگردد.

بظورخلاصه ميتوان ادعا کرد که با ورود دوربينهاي hd به بازارگسترش چشمگير استفاده از

اين تکنولوژي مدرن بزودي مشاهده خواهد شد.

بهترين توليد کننده دوربين مداربسته جهان شرکت هايک ويژن  است.

 

لنز ديجيتال در دوربين مداربسته

 

به علت تفاوت هاي ساختاري که در عکاسي ديجيتال خصوصاً در بخش صفحه حساس (فيلم و حسگر) وجود داشت، سازندگان ناچار به ايجاد تغييرات خاص در لنزها و يا بهبود آنها شدند. اما به طور کلي، اصول کاري لنزها يکي است و بسياري از لنزها به صورت مشترک در دوربين هاي آنالوگ و ديجيتال مورد استفاده قرار مي گيرند. در اين بخش برخي از ويژگي ها و تفاوت هاي لنزها در عرصه ديجيتال و آنالوگ تشريح مي شود.

 • از ويژگي هاي لنز مي توان به قدرت تفکيک ( وضوح) و ايجاد تمايز (کنتراست) جزئيات ريز در تصوير اشاره کرد. با ارائه حسگرهاي تصوير با وضوح تصوير بالا و پيکسل هاي ريز، بسياري از لنزهاي آنالوگ قادر به توليد کنتراست و وضوح تصوير مناسب براي اين حسگر ها نبودند. بنابراين سازندگان براي بر آوردن نياز دوربين هاي ديجيتال، ناچار به توليد لنزهايي با کيفيت تصويري بالاتري شدند که طبيعتاً دوربين هاي آنالوگ نيز از آنها بهره مند شدند.
 • جهت اطمينان از انتخاب لنز مناسب براي دوربين هاي شبکه مي توان از پارامتر رزولوشن لنز که به صورت جفت خط به ازاي هر ميلي متر (LP/MM) تعريف مي شود، استفاده کرد. اين پارامتر کوچکترين عرض زوج پيکسل هاي هم جواري که توسط لنز مشخص مي شود را تعيين مي کند. دوربين هاي آنالوگ استاندارد به لنزهايي با حدود ?? LP/MM نياز دارند در صورتي که دوربين هاي شبکه از لنزهاي ?? تا ??? LP/MM (برطبق رزولوشن دوربين) نياز دارند.

بيشتر بخوانيد: نصب دوربين مدار بسته

     لنزهاي مختص دوربين هاي شبکه با فواصل کانوني مختلف 

شکل سمت راست زاويه بسته (تله)، وسط نرمال و سمت چپ زاويه باز (وايد)

 • بر روي سطح حسگر تصويري (صفحه حساس)، ميکرولنزي قرار دارد که تصوير را روي سطح حسگر متمرکز مي کند. سطح حسگر پوشيده از سلول هاي نوري با ساختاري سه بعدي است که در بالا به نور حساس هستند. حال وقتي نور از لنز عبور مي کند و به سطح حسگر مي رسد، به سلول هاي نوري مرکز حسگر به طور مستقيم برخورد مي کند.

حال آن که هر چه از مرکز حسگر به سمت اطراف حسگر مي رويم، نور مايل تر به سلول هاي نوري برخورد مي کند در نتيجه بخشي از نور به بالاي سلول برخورد کرده و بخشي با برخورد به ديواره جانبي سلول به هدر مي رود. اين امر باعث به هدر رفتن بخشي از نور و ايجاد تأثيري مانند خطاي رنگي (ايجاد حاشيه رنگي در لبه اجسام) به خصوص در قسمت هايي با کنتراست بالا مي شود. در اين شرايط در لب? اجسام، حاشي? رنگي خصوصاً ارغواني ايجاد مي شود. به اين خطا در اصطلاح اتلاف نور و خطاي رنگي گفته مي شود. در دوربين هايي با حسگر بزرگتر، نوري که به بخش هاي انتهايي حسگر مي رسد مايل تر است، در نتيجه تأثير اين خطا تشديد خواهد شد. اين خطا در لنزهاي زاويه باز نيز تشديد مي شود به همين دليل برخي از سازندگان، براي کاهش اين نقص، قطعاتي را جهت مستقيم کردن تابش نور، به انتهاي برخي از لنزهاي ديجيتال اضافه کرده اند.

 • نقص حاشيه هاي رنگ: انعکاس نور از سطح حسگر تصوير بيش تر از فيلم عکاسي است، بنابراين احتمال ايجاد مشکلات تصويري مانند هاله هاي نوري، فلر و شبه در عکس بيش تر است. بنابراين برخي از سازندگان از لايه هاي پوششي خاصي در بدن? داخلي لنزها استفاده مي کنند تا انعکاس ها رو به حداقل برسانند.
 • تصويري که لنزهاي معمول قطعه کوچک توليد مي کنند، منطبق بر صفح? حساس ?? ميلي متري يا فريم کامل است. اما زماني که از حسگرهاي کوچک تر استفاده مي شود، مقداري از تصوير حاصل از لنز در خارج از سطح حسگر تشکيل شده و بخش کوچکتري از تصوير ثبت مي شود. مثلاً زماني که از لنزهاي سوپر زاويه باز يا چشم ماهي استفاده مي شود، بخشي از انحناي اطراف کادر از دست مي رود. در واقع در اين حالت، بخشي از تصوير اتلاف خواهد شد. عواملي از اين دست باعث شد که لنزهايي مختص سايزهاي کوچک تر طراحي شوند که به دليل امکان استفاده از اجزاي نوري کوچک تر، مزايايي چون حجم، وزن و قيمت کمتر به همراه داشت.
 • از آنجا که به دلايل اپتيکي، تصوير توليد شده توسط لنز، در وسط واضح تر و کيفيت بهتري برخوردار است، حسگري که کوچکتر از تصوير حاصل از لنز است، بخش هاي وسط تصوير را ثبت مي کند که کيفيت بهتري دارد و مشکلات موجود در اطراف و گوشه هاي تصوير (مانند تيرگي يا عدم وضوح يا اعوجاج هاي شديد) را ثبت نمي کند.
 • از آنجا که تصوير حاصل از حسگرهاي کوچک تر، براي ارائه به بزرگنمايي بيش تري نياز دارند، طبيعتاً نقايص تصويري حاصل از لنز نيز در آن ها بزرگ تر شده و بيش تر به چشم مي آيد. اين هم يکي از عواملي است که بر بزرگنمايي استفاده از لنزهايي با کيفيت بهتر مي افزايد.

نکته: معمولاً در دوربين مداربسته  ديجيتال، امکاني به نام بزرگنمايي ديجيتال قرار داده شده است که بايد در نظر داشت که اين يک امکان اپتيکي نيست و در واقع بزرگ کردن بخشي از تصوير به صورت نرم افزاري است که مانند بزرگنمايي عکس در کامپيوتر است که با افت شديد کيفيت نيز همراه خواهد بود.

 

 

برچسب ها: دوربین,مدار,بسته,HD/,لنز,دیجیتال,دوربین,مداربسته,
[ دوشنبه 25 مرداد 1400 ] [ 8:28 ] [ کاووسی فر ]
[ ]

آشنايي با دوربين هاي مداربسته پلاک خوان سري ANPR

آشنايي با دوربين هاي مداربسته پلاک خوان سري ANPR

 

قابليت شمارش يا تشخيص خودکار سوژه يا (Automatic Number Plate Recognition) در بسياري از دوربين مداربسته وجود دارد. و به عنوان يک تکنولوژي کارآمد و متحول کننده در صنعت سيستم هاي نظارتي و امنيتي محسوب مي گردد.
يک از شرکت هاي توليدکننده اين دوربين ها شرکت هايک ويژن است. با استفاده از تکنولوژي بکاررفته در اين نوع از دوربين ها در کنار نرم افزار مديريت تصاوير iVMS-5200 بسياري از مشکلات ترافيکي، مديريت مکان کسب و کار، پارکينگ هاي بزرگ و ... برطرف مي گردد.
دوربين هاي ANPR دوربين هاي مداربسته اي هستند که مي توانند به طور اتوماتيک بر رخداد هاي ترافيکي نظارت داشته باشند. از جمله کاربرد هاي مهم آن اين است که مي توانند پلاک انواع وسايل نقليه را خوانده يا تشخيص دهند.
اين دوربين ها قادرند پلاک خودرو ها را در بين لاين هاي مختلف تشخيص دهند. همچنين از جمله ويژگي هاي مهم آنها امکان تشخيص پلاک خودروها در شرايط آب و هوايي بد يا نور نامساعد است. دوربين هاي ANPR توانايي شناسايي و تشخيص پلاک خودرو را از طريق سيستم تجزيه و تحليل خود داشته و در 4 سري طبقه بندي مي گردند. اطلاعات پس از ثبت توسط دوربين ها به مرکز مديريت هوشمند سيستم يا دستگاه ضبط NVR (مجهز به نرم افزار iVMS-5200 ) ارسال مي گردند.

ويژگي هاي اساسي دوربين هاي ANPR

 • هر دوربين ANPR مي تواند سطح جاده ها يا خيابان ها را تا دو لاين پوشش دهد
 • در اين دوربين ها امکان ذخيره اطلاعات و ارائه فهرستي از وسايل نقليه عبوري متخلف وجود دارد
 • دوربين مي تواند به خوبي وضعيت جاده را بررسي کرده و موانع فيزيکي را تشخيص دهد
 • اين دوربين ها مجهز به لنزهاي موتوردار هستند که امکان زوم کردن از راه دور را فرآهم مي کنند

 

نحوه عملکرد

نحوه عملکرد يک دوربين ANPR اينگونه است که با عبور يک وسيله نقليه از مقابل يک دوربين ANPR، شماره پلاک آن توسط دوربين تشخيص داده مي شود و سپسص با مراجعه به ديتاي موجوددر نرم افزار که از پيش در حافظه دوربين قرار داده شده سوابق آن به سرعت مورد بررسي قرار مي گيرد. پس از آن چنانچه تخلفي صورت گرفته باشد افسر پليس بنابر مورد پيش آمده مي تواند وسيله نقليه را متوقف نموده، و پس از بررسي شواهد مربوطه فرد را جريمه نمايد. ديتاي به دست آمده شامل تمامي تصاوير ثبت شده از وسايل نقليه عبوري است که در دستگاه ضبط ذخيره مي گردد. اين اطلاعات همچنين شامل تمامي خودروهاي عبوري از مقابل دوربين مداربسته مي شود که شايد تخلفي هم نداشته باشند اما براي بررسي هاي بيشتر اطلاعات آن ها مورد نياز خواهد بود.

کاربردها

در ابتدا بايد خاطر نشان سازيم که تنها در صورتي که تنظيمات دوربين بخوبي انجام گيرد، مي توان انتظار بازده بسيار بالا و ايده آلي را از آن داشت. از ديگر عوامل موثر بر عملکرد صحيح اين دوربين ها مي توان به نوع لنزها،روشنايي محيط، زاويه ديد و … اشاره نمود. چنانچه نقصي در هر کدام از موارد بالا وجود داشته باشد مي تواند منجر به کاهش بازده عملکردي دوربين شود. استفاده از دوربين هاي مداربسته ANPR مي تواند به عنوان راهکاري موثر با کارايي بسيار بالا محسوب گردد. از جمله کاربردهاي آن مي توان به :

 • تشخيص و شناسايي پلاک خودروها با قابليت تعيين زمان ورود به محدوده، شماره پلاک، مدل و رنگ وسيله نقليه
 • مديريت اطلاعات به دست آمده از وسيله نقليه شامل مقايسه خودکار، فيلتر ليست سياه، سيستم هشدار (Alarm)
 • جستجوي هوشمند در بين تصاوير
 • امکان بک آپ گيري از اطلاعات
 • امکان برنامه ريزي تاريخ و زمان براي ورود وسايل به پارکينگ هاي مجاز
 • امکان برنامه ريزي تاريخ و زمان براي ورود وسايل به مکان هايي با محدوديت زماني تردد
 • تشخيص بسياري از جرائم و تخلفات از جمله سرقت خودور، يا آسيب رساندن به آن
 • ضبط درگيري هاي بوجود آمده ناشي از تصادفات

 


نکته 1: لازم به ذکر است که سيستم تشخيص پلاک را مي توان به نحوي تنظيم کرد که بتواند حتي در سرعت هاي بالا نيز قادر به تشخيص پلاک خودرو ها باشد.
نکته 2: تصاويري دريافت شده از پلاک و ساير مشخصات وسيله نقليه را مي توان به صورت زنده از طريق يک کابل مشاهده نمود و يا به صورت بي سيم به پايگاه داده هاي محلي منتقل و سپس مشاهده نمود.      

نحوه عملکرد دوربين هاي ANPR هايک ويژن

1. سهولت در نصب
يکي از ويژگي هاي دوربين هاي ANPR اين است که مي توان آنها را بر روي زير ساخت هاي مختلفي نصب نمود. اين زيرساخت مي تواند ميله يا پايه چراغ راهنمايي و يا حتي سقف زيرين پل هوايي باشد. به همين سبب نصب و راه اندازي آن مي تواند در زمان بسيار کوتاهي انجام شود.
2.
تنظيمات ساده و کاربرپسند
تنظيمات و راه اندازي عملکردهاي اين دوربين ها پيچيدگي خاصي نداشته و بسيار آسان است. به نحوي که حتي با استفاده از راهنماي نصب موجود در کاتالوگ آن قابل انجام است. بعلاوه با استفاده از يک رابط گرافيکي کاربر پسند (GUI) مي توان اين دوربين ها را به راحتي از راه دور کنترل نمود.
3.
عملکرد اتوماتيک پس از طي مراحل نصب، با روشن کردن سيستم، دوربين به طور اتوماتيک شروع به جستجوي سوژه ها در اطراف خود مي کند. سنسور دوربين ابتدا شرايط نور و روشنايي را بررسي کرده(شب و روز) و کيفيت تصوير را مطابق با آن تنظيم مي کند. چنانچه سطح نور در زير آستانه روشنايي استاندارد قرار داشته باشد به حالت شب يا Night Mode تغيير مي يابد. همچنين در صورتي که دوربين در معرض دستکاري هاي عمدي قرار گيرد سنسورهاي تشخيص حرکت در دوربين سريعا سيستم آلارم را فعال مي کنند(Tamper Detection). همچنين در صورتي که کيفيت پلاک خواني بر اثر عوامل مختلف به پايين تر از سطح استاندارد برسد سيستم آلارم فعال مي شود.
4.
قابليت انتخاب حالات مختلف دوربين اين دوربين ها را بر طبق در دو حالت اصلي تنظيم مي شوند: حالت اول: دوربين به طور خودکار هر خودرويي را که وارد ميدان ديد آن مي شود ثبت مي کند. حالت دوم: بنابر تنظيمات تنها وسايل نقليه ي خاص و تعريف شده اي توسط سنسور خارجي دوربين تشخيص داده مي شوند. به اين ترتيب، تا دو لاين در جاده در يک جهت يا در دو جهت مخالف پوشش داده مي شود.

ويژگي ها و ساير عملکرد هاي دوربين هاي ANPR

 

 

 

 

برچسب ها: آشنایی,با,دوربین,های,مداربسته,پلاک,خوان,سری,ANPR,
[ جمعه 19 شهريور 1400 ] [ 9:08 ] [ کاووسی فر ]
[ ]

دوربين مدار بسته HD/ لنز ديجيتال دوربين مداربسته

دوربين مدار بسته HD/ لنز ديجيتال دوربين مداربسته

 

دوربين مدار بستهHD:  موضوع ارتقاء کيفيت تصوير برداري دوربينهاي مدار بسته HD

نسبت به سيستم SD به عنوان مزيت و برتري اصلي که باعث رفع مهمترين نقص گروه

دوربينهاي امنيتي آنالوگ  نسبت به دوربينهاي IP گرديده است از ديگر مزاياي اين

تکنولوژي، استفاده ازکابلهاي کواکسيال نصب شده در سيستم مدار بسته قديمي و عدم

نياز به اطلاعات شبکه مشابه دوربينهاي ديجيتال جهت نصب و راه اندازي مي باشد. هر

چند درسالهاي اخير پيش بيني ميشد که دوربينهاي انالوگ جاي خود را به دوربينهاي اي

پي بدهند اما بدلايل نقاط ضعف دوربينهاي IP و همچنين نقاط قوت دوربينهاي آنالوگ

خصوصا هزينه پايين نصب و راه اندازي يک شبکه دوربين مدار بسته انالوگ به عنوان

مهمترين مزيت، موضوع کنار گذاشته شدن تکنولوژي دوربينهاي انالوگ محقق نگرديد و

طبق آمارهاي رسمي، استقبال جهاني دوربيهاي مداربسته عمدتا درگروه آنالوگ ميباشد لذا

شرکتهاي سازنده بزرگ و معتبر در زمينه دوربين مدار بسته را ترغيب به رفع مشکل اصلي

تکنولوژي دوربينهاي انالوگ يعني کيفيت تصويربرداري آنها نمودکه نهايتا منجربه شکل

گيري تکنولوژي دوربينهاي آنالوگ HD گرديد.

تقسيم بندي دوربين آنالوگ

دوربينهاي انالوگ HD بطور کلي به چهار استاندارداصلي تقسيم ميشوند:

گروه اول   HD-SDI کشور چين

گروه دوم   HD-CVI کشور چين

گروه سوم   HD-TVI کشور آمريکا

گروه چهارم   AHD کشور کره جنوبي

در سيستمهاي HD-SDI انتقال تصويردر فواصل زياد همراه با افت کيفيت تصاوير ويدئويي

ميباشد لذا فاصله مناسب جهت انتقال تصوير با کيفيت مورد قبول در گروه اول حداکثر

?? متر ميباشد و در متراژهاي بالاتر از ??? متربدليل افت کيفي تصوير نياز به تقويت

کننده وجود دارد، دومين ضعف استاندارد گروه اول ،قيمت بالاي دستگاه ذخيره ساز

ميباشد. اما در دوربينهاي امنيتي AHD و HD-TVI دو ضعف سيستمهاي قديمي تر بر طرف

گرديده به گونه اي که در نوع AHD ميتوان تصوير ويدئويي با دو مگا پيکسل کيفيت را بر

روي کابل RG59 و بر روي کابل UTP (با ويدئو بالن) تا  500متر بدون افت کيفي تصوير

انتقال داد ضمنا دستگاهاي ذخيره ساز آن از قيمت بسيار مناسب تري نسبت به دو گروه

اول و دوم برخوردار ميباشد. در دستگاهاي ذخيره ساز ترکيبي تکنولوژي دوربينهاي AHD

يعني AHD DVR امکان اتصال دوربينهاي آنالوگ SD، آنالوگ HD و همچنين IP بطور

همزمان وجود دارد لذا بطور همزمان وجود دارد لذا بطور کلي در سيستمهاي HD که بطور

مناسب انتخاب شده باشند باکمترين هزينه امکان تصوير برداري با کيفيت HD در نقاط

حساس وکيفيت آنالوگ (با دوربين SD) درنقاط کمترحساس محيط فراهم ميگردد.

بظورخلاصه ميتوان ادعا کرد که با ورود دوربينهاي hd به بازارگسترش چشمگير استفاده از

اين تکنولوژي مدرن بزودي مشاهده خواهد شد.

بهترين توليد کننده دوربين مداربسته جهان شرکت هايک ويژن  است.

 

لنز ديجيتال در دوربين مداربسته

 

به علت تفاوت هاي ساختاري که در عکاسي ديجيتال خصوصاً در بخش صفحه حساس (فيلم و حسگر) وجود داشت، سازندگان ناچار به ايجاد تغييرات خاص در لنزها و يا بهبود آنها شدند. اما به طور کلي، اصول کاري لنزها يکي است و بسياري از لنزها به صورت مشترک در دوربين هاي آنالوگ و ديجيتال مورد استفاده قرار مي گيرند. در اين بخش برخي از ويژگي ها و تفاوت هاي لنزها در عرصه ديجيتال و آنالوگ تشريح مي شود.

 • از ويژگي هاي لنز مي توان به قدرت تفکيک ( وضوح) و ايجاد تمايز (کنتراست) جزئيات ريز در تصوير اشاره کرد. با ارائه حسگرهاي تصوير با وضوح تصوير بالا و پيکسل هاي ريز، بسياري از لنزهاي آنالوگ قادر به توليد کنتراست و وضوح تصوير مناسب براي اين حسگر ها نبودند. بنابراين سازندگان براي بر آوردن نياز دوربين هاي ديجيتال، ناچار به توليد لنزهايي با کيفيت تصويري بالاتري شدند که طبيعتاً دوربين هاي آنالوگ نيز از آنها بهره مند شدند.
 • جهت اطمينان از انتخاب لنز مناسب براي دوربين هاي شبکه مي توان از پارامتر رزولوشن لنز که به صورت جفت خط به ازاي هر ميلي متر (LP/MM) تعريف مي شود، استفاده کرد. اين پارامتر کوچکترين عرض زوج پيکسل هاي هم جواري که توسط لنز مشخص مي شود را تعيين مي کند. دوربين هاي آنالوگ استاندارد به لنزهايي با حدود ?? LP/MM نياز دارند در صورتي که دوربين هاي شبکه از لنزهاي ?? تا ??? LP/MM (برطبق رزولوشن دوربين) نياز دارند.

     لنزهاي مختص دوربين هاي شبکه با فواصل کانوني مختلف 

شکل سمت راست زاويه بسته (تله)، وسط نرمال و سمت چپ زاويه باز (وايد)

 • بر روي سطح حسگر تصويري (صفحه حساس)، ميکرولنزي قرار دارد که تصوير را روي سطح حسگر متمرکز مي کند. سطح حسگر پوشيده از سلول هاي نوري با ساختاري سه بعدي است که در بالا به نور حساس هستند. حال وقتي نور از لنز عبور مي کند و به سطح حسگر مي رسد، به سلول هاي نوري مرکز حسگر به طور مستقيم برخورد مي کند.

حال آن که هر چه از مرکز حسگر به سمت اطراف حسگر مي رويم، نور مايل تر به سلول هاي نوري برخورد مي کند در نتيجه بخشي از نور به بالاي سلول برخورد کرده و بخشي با برخورد به ديواره جانبي سلول به هدر مي رود. اين امر باعث به هدر رفتن بخشي از نور و ايجاد تأثيري مانند خطاي رنگي (ايجاد حاشيه رنگي در لبه اجسام) به خصوص در قسمت هايي با کنتراست بالا مي شود. در اين شرايط در لب? اجسام، حاشي? رنگي خصوصاً ارغواني ايجاد مي شود. به اين خطا در اصطلاح اتلاف نور و خطاي رنگي گفته مي شود. در دوربين هايي با حسگر بزرگتر، نوري که به بخش هاي انتهايي حسگر مي رسد مايل تر است، در نتيجه تأثير اين خطا تشديد خواهد شد. اين خطا در لنزهاي زاويه باز نيز تشديد مي شود به همين دليل برخي از سازندگان، براي کاهش اين نقص، قطعاتي را جهت مستقيم کردن تابش نور، به انتهاي برخي از لنزهاي ديجيتال اضافه کرده اند.

 • نقص حاشيه هاي رنگ: انعکاس نور از سطح حسگر تصوير بيش تر از فيلم عکاسي است، بنابراين احتمال ايجاد مشکلات تصويري مانند هاله هاي نوري، فلر و شبه در عکس بيش تر است. بنابراين برخي از سازندگان از لايه هاي پوششي خاصي در بدن? داخلي لنزها استفاده مي کنند تا انعکاس ها رو به حداقل برسانند.
 • تصويري که لنزهاي معمول قطعه کوچک توليد مي کنند، منطبق بر صفح? حساس ?? ميلي متري يا فريم کامل است. اما زماني که از حسگرهاي کوچک تر استفاده مي شود، مقداري از تصوير حاصل از لنز در خارج از سطح حسگر تشکيل شده و بخش کوچکتري از تصوير ثبت مي شود. مثلاً زماني که از لنزهاي سوپر زاويه باز يا چشم ماهي استفاده مي شود، بخشي از انحناي اطراف کادر از دست مي رود. در واقع در اين حالت، بخشي از تصوير اتلاف خواهد شد. عواملي از اين دست باعث شد که لنزهايي مختص سايزهاي کوچک تر طراحي شوند که به دليل امکان استفاده از اجزاي نوري کوچک تر، مزايايي چون حجم، وزن و قيمت کمتر به همراه داشت.
 • از آنجا که به دلايل اپتيکي، تصوير توليد شده توسط لنز، در وسط واضح تر و کيفيت بهتري برخوردار است، حسگري که کوچکتر از تصوير حاصل از لنز است، بخش هاي وسط تصوير را ثبت مي کند که کيفيت بهتري دارد و مشکلات موجود در اطراف و گوشه هاي تصوير (مانند تيرگي يا عدم وضوح يا اعوجاج هاي شديد) را ثبت نمي کند.
 • از آنجا که تصوير حاصل از حسگرهاي کوچک تر، براي ارائه به بزرگنمايي بيش تري نياز دارند، طبيعتاً نقايص تصويري حاصل از لنز نيز در آن ها بزرگ تر شده و بيش تر به چشم مي آيد. اين هم يکي از عواملي است که بر بزرگنمايي استفاده از لنزهايي با کيفيت بهتر مي افزايد.
 • http://drpetepublishing.com/activity/p/613123/
 • https://www.gatesofantares.com/activity/p/839920/
 • https://vvfit.com/activity/p/1251524/
 • https://www.webtalk.co/n/34174791

 

 

برچسب ها: دوربین,مدار,بسته,HD/,لنز,دیجیتال,دوربین,مداربسته,
[ دوشنبه 29 آذر 1400 ] [ 16:11 ] [ کاووسی فر ]
[ ]

انتقال تصوير دوربين مداربسته با تلگرام

انتقال تصوير دوربين مداربسته با تلگرام

مبحث انتقال تصوير در دوربين مداربسته همواره يکي از بخش هاي مهم در راه اندازي يک سيستم مداربسته محسوب مي گردد و اين امکان را فراهم مي کند که شما بتوانيد در مواقعي که در مکان مورد نظر حضور نداريد بر سيستم مداربسته خود نظارت داشته باشيد. اين کار اغلب توسط اپليکشن هايي که مخصوص برنامه هاي مداربسته ساخته شده اند امکان پذير است. کافي است تا اين اپليکشن ها را در گوشي همراه يا تبلت و … خود نصب نموده و تصاوير را مشاهده نماييد.

انتقال تصوير دوربين مداربسته با اپليکيشن

حال موضوعي که اخيرا در اين باره مطرح شده انتقال تصوير دوربين مداربسته از طريق اپليکشن تلگرام است که در اين مقاله قصد داريم به آن بپردازيم. تلگرام يکي از اپليکشن هاي محبوب در ميان کاربران ايراني است و داراي امکانات فوق العاده جذاب و کاربردي بوده و به همين جهت نيز توانسته تا حد زيادي در هر دو نسخه موبايل و دسکتاپ در ميان کاربران رواج يابد.

نکته حائز اهميت اين است که براي دسترسي به تصاوير دوربين هاي مداربسته  از راه دور بر روي گوشي، تبلت يا لپ تاپ خود به يک بستر امن و دو طرفه نياز داريم تا در عين دسترسي آسان به اطلاعات و تصاوير امنيت اين اطلاعات را نيز تضمين نمايد. اين بستر هاي امن جهت دريافت و مديريت تصاوير، همان اپليکيشن هايي هستند که توسط توسعه دهندگان و متخصصين حوزه نرم افزار طراحي و در دسترس ما قرار مي گيرند. فرآيندي که در حين انتقال تصاوير و دريافت آن ها بر روي دستگاه شما انجام مي گيرد مقوله اي است که بسيار پيچيده بوده و درک آن تا حدودي سخت است. لذا ما در اينجا به شرح مختصري از مراحل آن مي پردازيم.

روش انتقال تصوير دوربين با موبايل

همان طور که مي دانيد براي دريافت اطلاعات تصاوير بر روي دستگاه خود ابتدا بايد دستگاه ضبط ( NVR – DVR ) را به شبکه و سپس به مودم متصل نمائيم، سپس مي بايست اپليکشن مربوطه را بر روي تلفن همراه خود نصب نماييم. بعد از طي مراحل ذکر شده مي توان اطلاعات تصاوير را بر روي دستگاه خود دريافت کنيد. اما لازم است بدانيد که اطلاعات تصاويري که دستگاه ضبط از دوربين هاي مداربسته دريافت نموده و براي ما ارسال مي کند بر اساس کدگذاري هاي خاصي که بطور کلي به آن زبان کامپيوتر گفته مي شود انجام شده و به صورت فايل هاي نوشتاري توسط تلفن همراه دريافت مي شود. سپس اين اطلاعات توسط اپليکشين ترجمه شده و به صورت تصوير براي ما قابل مشاده مي شوند.  اين کل پروسه اي است که در عرض چند ثانيه بوقوع مي پيوندد.

در ضمن در اين پروسه مقداري از حجم و ترافيک اينترنتي ما نيز که بسيار ناچيز خواهد بود (به دليل آنکه فايل ها پس از کدگذاري به فايل هاي نوشتاري تبديل مي گردند) مصرف مي گردد و اغلب اطلاعات تصاوير در اين فرآيند به صورت بسته هاي چند کيلوبايتي متني منتقل خواهد شد.

چرا اطلاعات کدگذاري مي گردند؟

حال اين سوال مطرح مي گردد که اين کدگذاري اطلاعات به چه منظوري انجام مي شود که در پاسخ به آن بايد بگوييم که دو دليل عمده براي آن وجود دارد.

1. دليل کدگذاري اطلاعات پيش از ارسال در واقع تامين امنيت اين ديتا هاست. با کدگذاري اين اطلاعات راه براي هکر ها و ساير افرادي که قصد دسترسي به اطلاعات شما را دارند بسته مي شود.

2. دليل ديگري که عمل کدگذاري بر روي فايل انجام مي شود اين است که با کمک کدگذاري هاي کامپيوتري عمل فشرده سازي نيز بر روي اين ديتا ها انجام شده و از فايل حجيم تصويري به کدهاي متني با حجم بسيار کم و در حد کيلوبايت تبديل مي شوند. در نتيجه انتقال اين فايل ها با سرعت بسيار بالايي انجام شده و در مصرف حجم اينترنت نيز صرفه جويي مي گردد.

معايب انتقال تصوير با تلگرام

حال به سراغ مطلب و هدف اصلي اين مقاله مي رويم انتقال تصوير دوربين مداربسته با استفاده از تلگرام. تنها مزيت استفاده از تلگرام به عنوان اپليکيشن دريافت کننده تصاوير بر روي موبايل اين است که کاربران زيادي داشته و در 90 درصد گوشي هاي موبايل وجود دارد. اما عيب و اشکالي که استفاده از تلگرام براي دريافت اطلاعات تصاوير دارد اين است که:

1. با استفاده از تلگرام امنيت اطلاعات تصاوير به خطر مي افتد.

2. استفاده از تلگرام باعث مي شود تا حجم زيادي از ترافيک اينترنت مصرف شده و سرعت آن نيز به شدت کاهش يابد

3. صرف نظر از دو مورد فوق با استفاده مکرر از تلگرام براي دريافت تصاوير حافظه آن در  مدت زمان بسيار کوتاهي پر شده و گوشي شما را بسيار کند نموده و منجر به هنگ کردن آن مي شود.

در پايان بايد عنوان کنيم که با توجه به معايب استفاده از تلگرام براي دريافت تصاوير بهتر است که از اپليکيشن هاي مخصوص دريافت تصاوير بر روي گوشي خود که اختصاصا براي انجام همين کار طراحي شده اند استفاده نماييد، تا هم امنيت اطلاعات تان به خطر نيفتد و هم در مصرف پهناي باند خود صرفه جويي نماييد.

 

 

 

مطالب مرتبط:

 1. نصب دوربين مداربسته در رستوران ها
 2. نحوه محاسبه يو پي اس براي دوربين مدار بسته
 3. سرعت شاتر در دوربين مداربسته
 4. مقالات جديد درباره تکنولوژي هاي دوربين هاي مداربسته

 

برچسب ها: انتقال,تصویر,دوربین,مداربسته,با,تلگرام,
[ دوشنبه 29 آذر 1400 ] [ 22:54 ] [ کاووسی فر ]
[ ]

بهترين برند هاي دوربين مداربسته

بهترين برند هاي دوربين مداربسته

ساليان زيادي است که استفاده از دوربين هاي مدار بسته در مکان هاي مختلفي همچون فروشگاه ها، خانه هاي شخصي، پارک ها و … امري رايج است. در حال حاضر، با توجه به نصب آسان و قيمت هاي مناسب،  نصب دوربين مدار بسته به طور فزاينده اي تبديل به انتخاب اول اماکن و سازمان هاي مختلف براي ايجاد امنيت بيشتر شده است. امروزه دوربين هاي امنيتي تبديل به يک جزء کليدي در سيستم هاي امنيتي خانگي شده اند. و در بسياري از برندهاي مختلف با بسياري از ويژگي هاي متنوع توليد مي گردند. که اين امر منجر شده تا انتخاب دوربين مدار بسته مناسب از ميان اين برندهاي مختلف براي کابران دشوار گردد. مطلب زير اطلاعاتي را در مورد برند هاي مختلف جهت يافتن بهترين دوربين مدار بسته متناسب با نياز مصرف کننده و کاربري هاي مختلف ارائه مي دهد.

برندهاي اصلي و برندهاي متفرقه

متاسفانه يکي از مشکلات رايج در بازار فروش دوربين هاي مدار بسته گسترش برند هاي فيک و بعضا تقلبي است که انتخاب را براي مشتريان دشوار مي نمايد. به همين جهت در مطلب زير سعي کرده ايم که بهترين برند هاي معتبر و با کيفيت دوربين مدار بسته را در اختيار خواننده گرامي قرار دهيم.

 

 

 

هايک ويژن

دوربين هايک ويژن متعلق به کشور چين است و از جمله برندهاي مطرح در سطح جهاني در زمينه فروش دوربين هاي مداربسته و تجهيزات امنيتي و حفاظتي است. به دليل قيمت مناسب اين محصولات و همچنين کيفيت بالاي آن از محبوبيت زيادي در ميان کاربران برخوردار است. دوربين مداربسته هايک ويژن پرفروشترين برند دوربين مدار بسته در داخل ايران است که در بسياري از اماکن از جمله بانک ها و مراکز دولتي بزرگ، ايستگاه هاي مترو و … استفاده مي گردد.شرکت Hikvision در حال حاضر بيش از 20.000 کارمند دارد که بيش از 9300 نفر از آنها مهندسين بخش تحقيق و توسعه هستند. مرکز اصلي تيم تحقيق و توسعه در شهر هانگژو چين مستقر است. در سطح جهاني نيز اين مراکز تحقيق و توسعه در شهرهاي مونترال کشور کانادا و سيليکون ولي در ايالت کاليفرنيا در شمال آمريکا مستقر هستند.

هايک ويژن در ايران داراي نمايندگي رسمي است. بنابراين بهتر است براي خريد محصولات آن به نمايندگي هايک ويژن مراجعه نمائيد.”

 

 

اکسيس (Axis)

اکسيس يک شرکت سوئدي است که در زمينه توليد انواع دوربين مداربسته تحت شبکه و نرم افزار هاي مربوط به آن فعاليت مي کند. کيفيت محصولات از کيفيت بالايي برخوردار بوده و از جمله شرکت هاي بزرگ در توليد دوربين مدار بسته است. مدل کسب و کار شرکت Axis باعث شده تا به عنوان پيشرو در بازار جهاني دوربين هاي مدار بسته شبکه مطرح شود. و در حال نيز در حال توسعه محصولات تحت شبکه و تجهيزات مربوطه براي گسترش استفاده از دوربين هاي IP است.

 

 

پاناسونيک (Panasonic)

شرکت پاناسونيک سکيوريتي در زمينه توليد تجهيزات حفاظتي و مدار بسته فعاليت مي کند و از زير مجموعه هاي شرکت پاناسونيک است. کيفيت محصولات توليدي اين شرکت بسيار بالاست و يکي از بزرگترين توليدکنندگان تجهيزات مداربسته در جهان محسوب مي وشود. محصولات اين شرکت شامل دوربين هاي آنالوگ و شبکه، تجهيزات جانبي و نرم افزار هاي مرتبط با سيستم مداربسته مي شود.

 

 

بوش (Bosch)

شرکت Bosch Security از زيرمجموعه هاي شرکت بوش است و در زمينه توليد سيستم هاي امنيتي مداربسته فعاليت مي کند. اين شرکت نيز از جمله شرکت هاي مطرح در زمينه توليد تجهيزات مدار بسته در جهان است. محصولات اين شرکت شامل دوربين هاي مدار بسته آنالوگ، شبکه، تجهيزات جانبي و نرم افزار هاي مربوط با سيستم هاي مدار بسته است.

 

 

 

 

ويووتک (Vivotek)

برند ويووتک متعلق به کشور تايوان است که از جمله برنده اي شناخته شده در بازار داخلي محسوب مي گردد. اين شرکت در سال 2000 فعاليت خود را در زمينه توليد سيستم هاي مداربسته آغاز نمود. فعاليت اين شرکت در زمينه دوربين هاي مدار بسته تحت شبکه است. همچنين اين شرکت سعي دارد تا محصولات خود را مطابق با استانداردهاي زيست محيطي توليد کند و محصولات آن داراي گواهينامه استاندارد مربوط به محيط زيست، تحت عنوان ويووتک سبز هستند.

 

 

 

ژئو ويژن (GeoVision)

برند ژئوويژن نيز از جمله شرکت هاي تايواني است که در زمينه توليد دوربين هاي مدار بسته شبکه فعاليت مي کند. محصولات اين شرکت شرکت شامل دوربين هاي مداربسته تحت شبکه تجهيزات جانبي و نرم افزارهاي مرتبط با سيستم مداربسته مي شود.

 

آويژيلون (AVIGILON)

شرکت کانادايي است که در زمينه توليد و فروش تجهيزات مدار بسته فعاليت ميکند. تنوع محصولات توليدي اين شرکت بالا است و شامل محصولاتي از جمله دوربين هاي مداربسته تحت شبکه، تجهيزات جانبي و نرم افزارهاي مرتبط با سيستم مداربسته مي شود.

 

 

 

 

موبوتيکس (MOBOTIX)

موبوتيکس يک شرکت آلماني  که در زمينه توليد سيستم هاي امنيتي، حفاظتي و مداربسته تحت شبکه فعاليت مي کند. محصولات اين شرکت شامل سيستم هاي مداربسته تحت شبکه، تجهيزات جانبي و نرم افزارهاي مرتبط با سيستم مداربسته مي شود.

 

 

اي وي تک (AVTECH)

يکي ديگر از شرکت هاي تايواني فعال در زمينه توليد تجهيزات مداربسته شرکت اي وي تک است. محصولات اين شرکت شامل دوربين هاي مداربسته آنالوگ و شبکه و تجهيزات جانبي مي شود.

 

 

 

زيمنس (Siemens)

زيمنس يک شرکت آلماني است که در زمينه توليد تجهيزات الکتريکي فعاليت مي کند. اين شرکت نقش زيادي در بازار دوربين مداربسته در جهان ندارد اما محصولاتي آن مناسب براي کاربري هاي خاص است.

 

 1. https://hiktejarat.com/product/ds-7732ni-k4/
 1. https://hiktejarat.com/product/دوربين-بولت-2-مگاپيکسل-تحت-شبکه-هايک-ويژ/
 1. https://hiktejarat.com/school_video_surveillance_guide/
 1. https://hiktejarat.com/product/tl-sg1016-سوئيچ-16-پورت-tp-link/

 

 

برچسب ها: بهترین,برند,های,دوربین,مداربسته,,
[ يکشنبه 24 بهمن 1400 ] [ 0:36 ] [ کاووسی فر ]
[ ]

انواع روش هاي فشرده سازي تصوير در دوربين مداربسته

انواع روش هاي فشرده سازي تصوير در دوربين مداربسته

امروزه در صنعت نظارت تصوير و دوربين هاي مداربسته مديريت فضاي ذخيره سازي مي باشد . نوع فشرده سازي تصاوير به دليل ارتباط مستقيم با ميزان اشغال فضاي ذخيره سازي ارتباط مستقيم دارد . با رشد تکنولوژي فرمت هاي ذخيره سازي جديدي وارد عرصه ي دوربين مداربسته شده اند که توانسته اند مديريت فضاي ذخيره سازي را بهينه سازي نمايند . در اين مقاله به بحث و بررسي انواع روش هاي فشرده سازي خواهيم پرداخت .

 

مکانيزم فشرده سازي

پروسه ي فشرده سازي از طريق الگوريتم مشخص انجام مي شود . به اين شکل که ابتدا دوربين تصاوير را با يک الگوريتم خاص کد مي کند . (Encode) و در دستگاه استندالون با همان الگوريتم کد گشايي (Decode)  مي شود .

تفاوت هاي H.265 با H.264

استاندارد H.265 از چند لحاظ با H.264 متفاوت است .
?
تفاوت اصلي اين است به لطف HEVC حجم فايل ها کاهش يافته و به همين دليل پهناي باند مورد نياز از جريان هاي زنده ويدئويي کاهش مي يابد .

? بر خلاف استاندارد H.264  به جاي ماکروبلوک ها ، استاندارد H.265 پردازش اطلاعات بر روي CTUs مي تواند به اندازه ي ??*?? بلوک پردازش کند که اين عدد (H.264) 4*4 به ??*?? بود.

فشرده سازي در صنعت دوربين مداربسته بسيار مهم مي باشد ، زيرا ارتباط مستقيم با مديريت پهناي باند و مديريت فضاي ذخيره سازي دارد . براي استفاده از يک الگورتيم خواص بايد هم دوربين هم دستگاه استندالون از آن الگوريتم پشتيباني کنند

 

علاوه بر اندازه ي بزرگتر CTU  ، HEVC داراي جريان حرکت بهتري مي باشد . اين به اين معني مي باشد که HEVC نياز به سخت افزار پيشرفته تري مانند Bax center pro ، دارد تا قادر به فشرده سازي داده ها باشد .
با اين حال براي تماشاي تصاوير H265نياز به ، پهناي باند کمتري داريد همچنين جريان ويدئو هاي ?K را بيش از پيش امکان پذير مي کند .

آشنايي با روش فشرده سازي H.264

H264 يک استاندارد براي فشرده سازي تصاوير مي باشد که فشرده سازي و توزيع محتواي ديجيتال را انجام مي دهد . اين کار با پردازش فريم هاي ويديوئي با استفاده از يک استاندارد فشرده سازي مبتني بر محدوده ي حرکتي انجام مي شود .
همچنين الگوريتم H.264 نسبت به الگوريتم هاي قبلي مانند : MJPEG ، MPEG به طور قابل توجهي پهناي باند اشغال و مديريت فضاي ذخيره سازي را بهبود بخشيد ، معمولا تصاوير استاندارد H.264 داراي بلوک هايي هستند که اغلب ??*?? پيکسل است .

از آنجا که استاندارد H.265 تصاوير را بسيار کارآمد تر فشرده مي کند ، استفاده از آن به عنوان ابزار فشرده سازي ويدئو پهناي باند و ميزان ذخيره سازي را تقريبا ??% کاهش مي يابد .

جدول زير پهناي باند H.265 و H.264 را با هم مقايسه مي کند .

 

نتيجه گيري

همواره با رشد تکنولوژي روش هاي فشرده سازي نيز پيشرفت هاي زيادي کرده اند استفاده از دوربين هاي مداربسته داراي تکنولوژي فشرده سازي بروز مانند : H.264 و H.265 و دستگاه هاي استندالون (NVR/DVR) به عنوان Decode تا حد زيادي مي تواند در مديريت پهناي باند و همچنين کاهش فضاي معرفي تاثير گذار باشد .

https://www.tripadvisor.com/Profile/hiktejarath2022

https://replit.com/@hiktejarat0025

https://www.misterpoll.com/users/2704018

https://www.mobypicture.com/user/hiktejarat0025

 

 

برچسب ها: انواع,روش,های,فشرده,سازی,تصویر,در,دوربین,مداربسته,
[ چهارشنبه 18 اسفند 1400 ] [ 19:22 ] [ کاووسی فر ]
[ ]

HLC در دوربين مداربسته

HLC در دوربين مداربسته

اصطلاح HLC در دوربين مداربسته مخفف عبارت highlight compensation است. اين مکانيزم يکي از مکانيزم هاي بهبود دهنده تصوير است که از آن براي افزايش کيفيت تصوير در محيطهاي با نور نامتعارف استفاده مي شود.

HLC چطور کار مي کند؟

از مکانيزم HLC زماني استفاده مي شود که منبع نوري با نور زياد در قسمتي از تصوير وجود داشته باشد در حالي که نور در بقيه تصوير کم است. اين مکانيزم به صورت الکترونيکي نور منبع را کمتر کرده و با بيشتر باز کردن ديفراگم دوربين امکان گرفتن تصوير بهتر از ديگر نقاط تصوير را فراهم مي کند. از HLC معمولا براي جبران مشکل به وجود امده به وسيله منابع نوري مصنوعي مانند لامپ يا چراغ خودرو استفاده مي شود.

تفاوت HLC و BLC در چيست؟

BLC و HLC هر دو از مکانيزم مشابهي استفاده مي کنند. HLC براي پوشاندن نور در نقاطي که نور زيادي در تصوير دارند استفاده مي شود در حالي که BLC براي جبران نور زياد در يک سطح پس زمينه استفاده مي شود.

HLC در دوربين مدار بسته

 


دوربين هاي مدار بسته يا CCTV  وسيله اي است که به کمک ان مي توان مکان هاي مختلف را تحت نظارت قرار داد. به طور کلي کاربرد دوربين مدار بسته به محيطي که در آن نصب مي شود بستگي دارد. مثلا در بانک ها براي جلوگيري از دزدي ، در شرکت ها و کارخانه ها براي نظارت و کنترل عملکرد کارکنان و مراحل انجام کار استفاده مي شود. دوربين هاي مدار بسته به دو صورت انالوگ و تحت شبکه در دسترس است. در اين مقاله قصد داريم HLC در دوربين مدار بسته را بررسي کنيم.

مکان نصب دوربين هاي مدار بسته بسيار اهميت دارد چرا که برخي دوربين ها نسبت به اب حساس هستند و يا قرار گيري ان ها در معرض تابش مستقيم نور ممکن است مشکلاتي را در ثبت تصوير نهايي به وجود اورد.

همان طور که اطلاع داريد نور زياد يا کمبود نور براي تصوير برداري مناسب نيست و کيفيت و وضوح عکس را پايين مي آورد . در نتيجه براي گرفتن يه تصوير حرفه اي و با کيفيت لازم است نور به مقدار کافي به لنز دوربين برسد. اماممکن شرايط به گونه باشد که زاويه تابش نور تغيير کند يا دوربين در هنگام تاريکي هوا تحت تابش مستقيم يک منبع نور قرار گيرد.

اينجاست که دوربين هاي جديد مجهز به قابليت WDR، BLC و HLC پا به عرصه مي گذارد. اين قابليت باعث مي شود در شرايطي که افزايش يا کاهش نور وجود دارد تصاوير با کيفيت و وضوح بالا ثبت شود به طوري که همه ي جزئيات قابل رويت باشد.

Hlc در دوربين مدار بسته

واژه Hlc  برگرفته از عبارت انگليسي high light compensation است و مفهوم آن تکنولوژي جبران نورهاي زياد مي باشد. اين قابليت منجر به بهبود تصاوير دوربين هاي مدار بسته مي شود و از آن براي بالا بردن کيفيت و رزولشن تصوير در محيط هايي که ميزان نور افزايش يا کاهش پيدا ميکند استفاده مي شود.

مکانيزم HLC در دوربين مدار بسته

مکانيزم HLC در دوربين هاي مداربسته  همانند BLC و WDR براي جبران نوردهي تصاوير به کار مي رود. ولي با اين تفاوت که نور پس زمينه را بيشتر کاهش داده و با فيلتر نقاط بسيار روشن  تصويري با ميزان نوردهي مناسب ثبت و ضبط مي کند. در حقيقت قابليتي براي بهبود تصاوير است و براي افزايش کيفيت و وضوح تصاوير مورد استفاده قرار مي گيرد .

هنگامي که به دوربين نور مستقيم تابيده مي شود خصوصا هنگامي که هوا تاريک است نور مزاحم باعث کاهش کيفيت تصوير مي شود به طوري که جزئيات قابل مشاهده نباشند و حتي ممکن است تصوير به طور کلي تيره شود.

اگر دقت کرده باشيد در برخي پارکينگ هايي که ميخواهيد با خودرو وارد شويد ابتدا از پلاک شما عکس برداري مي کنند ، به اين صورت که يا از شما مي خواهند که چراغ هاي ماشين را خاموش کنيد يا اين درخواست روي تابلويي نوشته شده و جايي که جلوي ديد شما باشد حتما نصب کرده اند  .

اين فرايند به اين دليل است که در صورتي که چراغ اتومبيل روشن باشد وقتي دوربين مي خواهد از پلاک شما عکس برداري کند نور اضافي چراغ هاي خودروي شما باعث مي شود تصوير نا واضح  گرفته شود و امکان خواندن پلاک ماشين وجود نداشته باشد. در واقع در تصوير نهايي چيزي مشخص نمي شود. چرا که اين دوربين ها مجهز به فناوري HLC  نيستند. البته معمولا اين مشکل هنگامي رخ مي دهد که هوا تاريک است.

اين روش گاهي توسط سارقان نيز استفاده مي شود که با تاباندن نور مستقيم به دوربين باعث اختلال لحظه اي در دوربين مي شوند تا چهره ان ها حين ارتکاب جرم مشخص نشود اما تکنولوژي HLC به صورت هوشمند با حذف نور مازاد در محيط اين نقطه ضعف را جبران کرده است.

در حال حاضر مکانيزم HLC در ورودي پارکينگ ها و پمپ بنزين ها براي تشخيص شماره پلاک وسيله نقليه در شب بسيار استفاده مي شود.

HLC در دوربين مدار بسته چگونه کار مي کند؟

هر گاه منبع نوري با نور زياد در بخشي از محيط وجود داشته باشد در حالي که نور در بقيه بخش ها کمتر است از دوربين هايي که قابليت HLC را پشتيباني مي کنند استفاده مي شود. به اين صورت که دوربين به طور خودکار در تصوير، نور منبع را کاهش مي دهد  و ديافراگم دوربين بيشتر باز مي شود در نتيجه تصوير بهتري با نور متعارف تر از تمام نقاط گرفته مي شود. معمولا براي جبران نور اضافي که منشا آن  يک منبع نوري مصنوعي مانند لامپ يا چراغ خودرو است از قابليت HLC   استفاده مي شود.

به طور دقيق تر بخواهيم تعريف کنيم وظيفه HLC فيلتر نورهاي اضافي است  که در برخي از دوربين ها  نقطه منشا نور اضافي را با رنگ مشکي به شکل يک نقطه مي پوشاند تا بقيه تصوير قابل ديدن باشد و در بعضي ديگر به صورت هوشمند نور اضافي فيلتر شده و به نسبت نور تصوير نور مازاد کم مي شود.

چگونه بفهميم دوربين مجهز به HLC است؟

براي اين که مطمئن شويد دوربين شما مجهز به قابليت HLC  است يک چراغ قوه پر نور را در فاصله 4-5 متري دوربين قرار دهيد و اگر تصوير نهايي شما تغيير کرد و تصوير واضح تر و با کيفيت تر شد به عبارت ديگر نور آن کم و زياد شد ، نشان دهنده وجود HLC در دوربين است و اگر مشاهده کرديد تمام تصوير شما نوراني شده و نا واضح و بي کيفيت است و چيزي مشخص نيست نشان دهنده عدم وجود HLC در دوربين شما است.

Blc در دوربين هاي مداربسته چگونه عمل مي کند؟

Blc از عبارت back light compensation نشات گرفته است و مفهوم آن جبران نور پس زمينه است. عدم وجود اين قابليت در دوربين باعث مي شود تصاوير تيره و تار ثبت و ضبط شود.

زماني که دوربين در محيطي با نور کم قرار داده شود ولي زاويه تصوير برداري دوربين به سمت محيطي با نور زياد باشد تصاوير نهايي دوربين مداربسته تيره مي شود. جبران اين مشکل توسط BLC ميسر شده است. در واقع blc يک مکانيزم نرم افزاري است که با نا ديده گرفتن نور زياد پس زمينه و تمرکز بيشتر روي محيط کم نور تصاويري با نور متعارف ثبت مي کند. به عبارت ديگر در اين قابليت محيط پر نور پس زمينه تصوير اهميت  چنداني ندارد.

WDR در دوربين هاي مداربسته چگونه عمل مي کند؟

WDR از عبارت Wide Dynamic Range به معني گستره ي ديناميکي بالا گرفته شده است.

ممکن است هنگام نصب دوربين در يک محيط با نور کم در حالي که از زواياي مختلف نور به لنز دوربين بتابد باعث ثبت تصاوير بي کيفيت شود. دوربين هاي مجهز به WDR داراي دو سنسور هستند که با سرعت بالا از محيط پر نور و با سرعت پايين ازمحيط کم نور عکس مي گيرند و از ترکيب دو تصوير يک تصوير نهايي با نور مناسب و کيفيت بالا ثبت و ضبط مي کنند.در حقيقت WDR يک مکانيزم سخت افزاري است که روي برد دوربين نصب مي شود.

تفاوت WDR ، HLC  و BLC در چيست؟

BLC و HLC و WDR همگي داراي قابليت مشابهي هستند و براي کمک به دوربين هاي مدار بسته براي ثبت تصاوير با کيفيت تر در شرايط نوري مختلف اختراع شده اند. HLC نقاطي که نور مازاد دارند را شناسايي مي کنند و نور را کاهش مي دهد در حالي که BLC در يک سطح پس زمينه براي جبران نور زياد استفاده مي شود يعني به جاي برقراري تعادل بين نقاط پر نور و کم نور، کلا نقاط پر نور تصوير را محو مي کند. به طور کلي دوربين هاي مداربسته مجهز به BLC و HLC  با فيلتر کردن نور هاي اضافي در محيط، تصاويري واضح با رزولشن بالا ثبت مي کنند. و WDR از ترکيب دو عکس براي ارائه تصوير با کيفيت تر استفاده مي کند تا ميزان نوردهي در تصوير متعادل شود.

مکانيزم هاي blc و hlc نرم افزاري است در حالي که مکانيزم wdr سخت افزاري مي باشند. در نتيجه تصاوير دوربين هاي مداربسته اي که مجهز به قابليت wdr هستند با کيفيت تر و واضح تر از blc و hlc مي باشد از اين رو قيمت اين دوربين ها بالاتراست.

هايک ويژن

دوربين مدار بسته  

 

بررسي قابليت هاي HLC ، BLC، WDR و DWDR

 

قابليت (High light Compensation) HLC در دوربين مداربسته چيست ؟

کاربرد قابليت HLC زماني است که دوربين مداربسته در تاريکي هوا، تحت تاثير تابش شديد و مستقيم نورهاي مصنوعي و برجسته مثل نور پروژکتورها يا چراغ اتومبيل ها، قرار مي گيرد.

HLC اين تابش هاي شديد در تصاوير را تشخيص داده، به صورت نرم افزاري از شدت نور تابيده شده به دوربين کاسته و نقاط بسيار روشن را مي پوشاند.

مهمترين تاثير HLC حفظ ديد درست دوربين هاي امنيتي نصب شده در ورودي پارکينگ ها و پمپ بنزين ها در تاريکي شب است. در صورتي که چراغ اتومبيل روشن باشد در هنگام عکسبرداري از پلاک، نور اضافي چراغ هاي اتومبيل باعث مي شود تصوير ناواضح گرفته شود و امکان خواندن پلاک وجود نداشته باشد. HLC نور چراغ خودروها را کاهش مي دهد و به اين ترتيب امکان خواندن پلاک خودروها فراهم مي شود.

HLC چگونه کار مي کند؟

قابليت HLC، پيکسل هاي بسيار روشن تصوير را به رنگ خاکستري نزديک منبع نور تبديل کرده و به نوبه خود تصاوير زنده و واضحي از تصوير خيلي روشن ارائه مي دهد.

در تعريف دقيق تر وظيفه HLC ، فيلتر نورهاي اضافي” است. در برخي از دوربين ها نور اضافي با رنگ مشکي به شکل دايره پوشانده مي شود تا بقيه تصوير قابل ديدن باشد و در بعضي ديگر به صورت هوشمند نور اضافي فيلتر شده و به نسبت نور تصوير متعادل مي شود.

HLC همچنين با بيشتر بازکردن دريچه ديافراگم، از ساير نقاط تصاوير بهتري ضبط کرده تا در نهايت خروجي با کيفيت و متعادلي ايجاد شود

قابليت ( Back light Compensation) BLC  در دوربين مدار بسته چيست؟

تکنولوژي BLC براي “تنظيم و بهينه سازي نور پس زمينه تصاوير” است. اختلاف نوري زياد در يک محيط مثلا زمانيکه دوربين در محيطي با نور کم نصب شده ولي زاويه تصوير برداري به سمت محيطي با نور زياد باشد؛ باعث مي شود دوربين نتواند دو سطح نوري متفاوت را به صورت همزمان نشان دهد و تصاوير نهايي دوربين مداربسته تيره مي شود.

BLC چگونه کار مي کند؟

مکانيزم BLC بدون در نظر گرفتن نور زمينه (نور بيروني محيط)، ديافراگم را براي ديدن محيط تاريک داخلي بازتر مي کند. بدين ترتيب نور محيط بيرون کاملا به رنگ سفيد در آمده، اما تصوير محيط تاريک به مراتب تصوير روشن و بهتري مي شود. قابليت BLC ابتدا تصوير را به چند قسمت مختلف تقسيم نموده و روشنايي هر منطقه را به صورت جداگانه تنظيم مي کند و نور را در نقاطي که داراي روشنايي بيش از حد هستند، کاهش مي دهد.

 

قابليت WDR (Wide Dynamic Range) در دوربين مدار بسته چيست؟

فرض کنيد در تصاوير خروجي يک دوربين مداربسته، که جلوي ورودي يک پارکينگ يا لابي يک رستوران يا ساختمان نصب شده است، بخشي بسيار تاريک، و بخشي ديگر فوق العاده روشن است، طوريکه که جزئيات تصوير اصلا قابل تشخيص نيست و تضاد نوري زيادي در تصاوير وجود دارد.

 کنتراست نور بيروني و داخلي در اين محيط ها دشوار است، چرا که شاتر دوربين به دليل عدم تطابق در سرعت دريافت تصاوير پر نور و کم نور، قدرت تشخيص نور را از دست مي دهد.

دردوربين هايي با قابليت WDR، لنز دوربين اين ويژگي را دارد که در صورت ورود از يک محيط پر نور به يک محيط تاريک، نور را براي يک تصوير خروجي واضح و شفاف با نور مناسب متعادل کند.

دوربين مداربسته مجهز به تکنولوژي  WDR، از دو چيپ پردازش تصوير تشکيل شده است. چيپ اول با سرعت شاتر بالاتر، وظيفه ثبت جزئيات مربوط به فضاي پر نور و چيپ دوم، با سرعت شاتر پايين تر، جزئيات محيط هاي کم نور را پردازش مي کند. اين دو چيپ همزمان با هم کار کرده و دو اسکن از يک تصوير، ارائه مي کنند. سپس دو اسکن گرفته شده با هم ادغام شده و تصويري واحد با وضوح و روشنايي متعادل به دست مي آيد.

بيشتر بخوانيد:

نصب دوربين مدار بسته  

تياندي

DWDR چيست؟

در تکنولوژي DWDR (Digital Wide Dynamic Range)، تصاوير با اختلاف نوري زياد، به صورت “نرم افزاري و بدون استفاده از چيپ”، پردازش مي شوند. اين قابليت به عنوان يک راه حل مقرون به صرفه ارائه شده است.

DWDR از تکنولوژي دستکاري پيکسل ها به صورت ديجيتالي به جاي چيپ پردازش تصاوير و اسکن هاي دوگانه استفاده مي کند.

نحوه کار DWDR بدين صورت است که هر پيکسل را در تصوير به طور جداگانه تنظيم و براساس آن روشنايي را اصلاح مي کند.

 

تفاوت WDR با BLC در دوربين هاي مداربسته، چيست؟

BLC در دوربين مداربسته در شرايطي کاربرد دارد که تصاوير محيط بيروني براي شما اهميتي نداشته باشد و فقط بخواهيد محيط تاريک داخلي را تصويربرداري کنيد. در صورتي که بخواهيد هر دو محيط را با کيفيت خوب داشته باشيد، بايد از مکانيزم WDR استفاده کنيد.

قابليتهاي BLC و HLC نرم افزاري هستند در حالي که WDR مکانيزمي سخت افزاري است. در نتيجه تصاوير دوربين هاي مداربسته اي که مجهز به قابليت WDR هستند با کيفيت تر و واضح تر از BLC و HLC مي باشد و به همين دليل قيمت بالاتري دارند.

 

 

برچسب ها: HLC,در,دوربین,مداربسته,
[ شنبه 3 ارديبهشت 1401 ] [ 9:50 ] [ کاووسی فر ]
[ ]
صفحه قبل 1 2 صفحه بعد